English

Wolne cząsteczki: Historia filmu eksperymentalnego

Pip Chodorov
Free Radicals: A History of Experimental Film
Francja, USA 2011 / 80’
365 dni Ścinki z życia szczęśliwego człowieka

Chciałbym przedstawić wam moich przyjaciół i ich filmy – mówi reżyser Pip Chodorov w kadrach otwierających ten bardzo osobisty esej filmowy o historii amerykańskiej awangardy. Film to niezwykły, bo opowiadany z niecodziennej perspektywy – osoby, która spędziła dzieciństwo wśród luminarzy awangardy i ma w związku z tym zupełnie nieakademicką optykę. Hommage Pipa Chodorova, który w dorosłym życiu jest aktywistą promującym eksperymentalne kino, rozpoczyna się od serii home movies z lat 60. Poznajemy imponujące grono tzw. przyjaciół domu: nestora niemieckiej abstrakcji Hansa Richtera, Jonasa Mekasa, Stana Brakhage’a, Kena Jacobsa czy Petera Kubelkę. I choć są to klasycy kina wagi ciężkiej, to lekcja historii kina, jaką otrzymujemy, jest opowiedziana nieformalnie i lekko, a do tego bogato ilustrowana źródłowym materiałem. Co warto podkreślić, fragmenty awangardowych filmów, które znalazły się w Wolnych cząsteczkach, nie są irytująco krótkimi migawkami, przeciwnie – są solidne i długie. Rainbow Dance Lena Lye'a pokazany został nawet w całości. Tytuł filmu zapożyczono od klasycznego, wydrapanego bezpośrednio na taśmie filmowej, dzieła tego samego reżysera z 1958 roku.

Ewa Szabłowska

Pip Chodorov

Jest reżyserem, dystrybutorem kina eksperymentalnego, aktywistą niezależnych środowisk filmowych i fascynatem awangardy. Pochodzi z Nowego Jorku, ale filmoznawstwo studiował na Sorbonie, obecnie mieszka w Paryżu, gdzie założył w 1994 roku firmę Re:Voir specjalizującą się w dystrybucji historycznego i współczesnego kina eksperymentalnego. W 2005 roku założył The Film Gallery – galerię mającą na celu redefinicję eksperymentalnych filmowców jako artystów i próbę osadzenia ich prac w kanonie powojennej awangardy wizualnej. Jest współzałożycielem L’abominable, laboratorium filmowego działającego na zasadach kooperatywy w Paryżu. Autor animacji i filmowych pamiętników.

Filmografia

2001 Charlemagne 2: Piltzer (short)

2003 A Visit to Stan Brakhage (doc., short)

2007 Faux mouvements (short)

2010 Wolne cząsteczki: Historia filmu eksperymentalnego / Free Radicals: A History of Experimental Film (doc.)

Twórcy

reżyseria Pip Chodorov
scenariusz Lucy Allwood, Pip Chodorov
zdjęcia Pip Chodorov, Nicolas Rideau, archival footage
montaż Jackie Raynal, Nicolas Sarkissian
muzyka Black Lake, Slink Moss
obsada Pip Chodorov, Peter Kubelka, Jonas Mekas, Stan Brakhage, Ken Jacobs, Andy Warhol, Nam June Paik, Hans Richter, M.M. Serra
producent Ron Dyens, Aurélia Prévieu
produkcja Sacrebleu Production, Re:Voir
właściciel praw Re:Voir
język angielski, francuski
barwa kolor i cz.-b.