English

Autoportret

Jonas Mekas
Self Portrait
USA 1980 / 20’
Raj jeszcze nie utracony (Trzeci rok Oony) Raj jeszcze nie utracony (Trzeci rok Oony)

Jestem mniej więcej prawdziwy – stwierdza Jonas Mekas, popijając piwo w upalny majowy dzień. Przed kamerą znajomego operatora (ewenement w twórczości Mekasa) opowiada, dlaczego wybrał film jako formę ekspresji, czy obraz kłamie i ile jest prawdy w ułożonych w montażowni ujęciach. Poznamy też historię jego charakterystycznego kapelusza. Sympatyczny portret człowieka, który nie wstydzi się, że nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania.

Mariusz Mikliński

Jonas Mekas

(1922-2019) Litewsko-amerykański filmowiec, poeta, aktywista i prekursor awangardowego kina lat 60. Jeszcze w trakcie II wojny światowej opuścił rodzimą Litwę i w 1949 roku trafił do Nowego Jorku, z którym na zawsze powiązał swoją działalność artystyczną. Był jednym z założycieli Film-Makers’ Cooperative, stowarzyszenia skupiającego twórców kina niezależnego i archiwizującego ich prace. Począwszy od lat 50. rejestrował swoją codzienność na kamerze 16 mm. Z nakręconego materiału powstały jego monumentalne, a zarazem intymne dzienniki filmowe: Walden, Lost Lost Lost czy Kiedy szedłem przed siebie, widziałem krótkie przebłyski piękna. Współpracował z ikonami kontrkultury: Yoko Ono, Allenem Ginsbergiem czy Andym Warholem, którego według legendy zachęcił do sięgnięcia po kamerę. Walczył z amerykańską cenzurą i był rzecznikiem swobody artystycznej: W filmie potrzebujemy mniej perfekcji, a więcej wolności – stwierdził w jednym z wywiadów, a jego twórczość, której nie porzucił do ostatnich dni swojego życia, była potwierdzeniem tych słów. 

Wybrana filmografia

1961 Działa wśród drzew / Guns of the Trees

1964 Klatka / The Brig

1972 Reminiscencje z podróży do Litwy / Reminiscences of a Journey to Lithuania

1976 Lost Lost Lost

2000 Kiedy szedłem przed siebie, widziałem krótkie przebłyski piękna / As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2012 Ścinki z życia szczęśliwego człowieka / Out-takes from the Life of a Happy Man

2019 Requiem 

Twórcy

reżyseria Jonas Mekas
scenariusz Jonas Mekas
zdjęcia Robert Schoenbaum
montaż Jonas Mekas
producent Jonas Mekas
właściciel praw Re:Voir
język angielski