English

Hasówki 2

94’

Azrael anioł śmierci

Azrael, the Angel of Death
Polska 1990 / 23’

Zawikłana i mroczna historia o śmierci, tajemnicy oraz kobiecie będącej wcieleniem zła.

 Piotr Litka

reżyseria: Jolanta Dylewska
scenariusz: Jolanta Dylewska
zdjęcia: Rafael Marziano-Tinoco
montaż: Halina Usielska
muzyka: Jan Sibelius
obsada: Maria Ciunelis, Marianna Grodzka-Marziano, Izaak Walczak, Asja Łamtjugina, Barbara Baryszewska, Jerzy Kasendra, Emanuel Kraus, Jerzy Czupryniak
producent: Eliza Poborska
produkcja: PWSFTviT
źródło kopii: PWSFTviT
język: polska
barwa: cz.-b.

Jolanta Dylewska

Urodzona w 1958 roku. Operator i reżyser filmów dokumentalnych. Wydziały Reżyserii i Operatorski PWSFTviT w Łodzi ukończyła w 1989. Autorka znakomitych etiud studenckich i filmów dokumentalnych. Ważniejsze filmy (jako reżyser):  „Kronika powstania w getcie Warszawskim wg Marka Edelmana” (1993) i „Po-lin. Okruchy pamięci” (2008)Wykłada w szkole filmowej w Łodzi oraz w Filmakademie Baden-Wuerttemberg w Niemczech.   

Kaśka, bimber i motocykl

Kate, Moonshine and Motorcycle
Polska 1999 / 12’

Kameralna opowieść o końcu pewnej przyjaźni. Kiedy w uporządkowane życie Grubego i Chudego wkracza Duża Blondyna, mężczyźni zaczynają rywalizować o względy kobiety. Ich walka kończy się tragicznie.

Piotr Litka

reżyseria: Sławomir Fabicki
scenariusz: Sławomir Fabicki
zdjęcia: Radosław Górka
montaż: Joanna Drygas
obsada: Andrzej Mastalerz, Marek Bielecki, Mirosława Olbińska
producent: Tomasz Stefaniak
produkcja: PWSFTviT
źródło kopii: PWSFTviT
język: polska
barwa: cz.-b.

Sławomir Fabicki

Urodzony w 1970 r. Reżyser i scenarzysta. Absolwent Studium Scenariuszowego (1995) i Wydziału Reżyserii PWSFTviT (2002). Autor znakomitych nagradzanych etiud studenckich, m.in. „Wewnętrzny 55” (1995) i nominowanej do Oscara „Męskiej sprawy” (2001); spektakli Teatru Telewizji: „Łucja i jej dzieci” (2003) i „Wesołe miasteczko – prawie bajka” (2004)  oraz udanego debiutu fabularnego „Z odzysku” (2005).

Krakatau

Polska 1986 / 11’

Film Mariusza Grzegorzka mający formę eseju jest refleksją na temat ludzkiego cierpienia. Czarno-białe zdjęcia utrzymane w poetyce sennego koszmaru (z dokumentalnymi scenami katastrofy lotniczej czy płonącego mężczyzny) tworzą oryginalną i sugestywną opowieść o szaleństwie młodej kobiety.

Piotr Litka

reżyseria: Mariusz Grzegorzek
scenariusz: Mariusz Grzegorzek
zdjęcia: Andrzej Musiał
montaż: Magda Rucińska
obsada: Katarzyna Bargiełowska
producent: Ryszard Ulatowski
produkcja: PWSFTviT
źródło kopii: PWSFTviT
barwa: cz.-b.

Mariusz Grzegorzek

Urodzony w 1962 roku. Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, grafik. Łódzką szkołę filmową ukończył w 1988. Po roku został wykładowcą, a w 2006 profesorem sztuk filmowych. Realizuje filmy autorskie, mające swój „charakter pisma”. Wśród nich: nagradzana w Polsce i zagranicą „Rozmowa z człowiekiem z szafy” (1993), „Królowa aniołów” (1999) i „Jestem twój” (2009). Reżyseruje także w teatrach Warszawy i Łodzi.  

Nic się nie stało

Nothing Happened
Polska 1996 / 8’

Podczas wakacji nad morzem dorastający chłopiec przeżywa pierwszy w życiu erotyczny kontakt z kobietą. Świadkiem inicjacji jest jego matka oraz obcy, przypadkowy mężczyzna.

 Piotr Litka

reżyseria: Łukasz Barczyk
scenariusz: Łukasz Barczyk
zdjęcia: Kacper Lisowski
montaż: Bogusława Furga
muzyka: Red Mouse Painters
obsada: Hanna Stankówna, Katarzyna Przyłuska-Ciszewska, Leszek Teleszyński, Marcin Wasilewski
produkcja: PWSFTviT
źródło kopii: PWSFTviT
język: polska

Łukasz Barczyk

Urodzony w 1974 roku. Reżyser, scenarzysta. Łódzką szkołę filmową ukończył w roku 1998. Pierwsze dwa filmy fabularne: „Patrzę na ciebie, Marysiu” (1999) oraz „Przemiany” (2003) zyskały rozgłos, liczne nagrody i uznanie publiczności. Reżyser z równym powodzeniem realizuje dla Teatru Telewizji współczesne spektakle teatralne. Ostatnim wyreżyserowanym filmem Barczyka jest „Nieruchomy poruszyciel” (2008).   

Podróż

The Journey
Polska 1991 / 9’

Wyróżniona za walory artystyczne na MFF w Poitiers etiuda fabularna zrealizowana według opowiadania Henryka Grynberga „Żydowska wojna”. Historia grupy Żydów, ukrywających się wiosną 1943 roku w leśnej ziemiance na terenach okupowanych przez Niemców.

Piotr Litka

reżyseria: Paweł Łoziński
scenariusz: Paweł Łoziński
zdjęcia: Artur Reinhart
montaż: Bogusława Furga
muzyka: Danuta Zankowska
obsada: Kamil Trawka, Anna Pasińska, Roman Szafrański, Mariusz Michalik, Grażyna Bukowy, Renata Dancewicz, Jerzy Latos, Oleg Łazijew, Mariusz Łysy, Ewa Tucholska
produkcja: PWSFTviT
źródło kopii: PWSFTviT
język: polska
barwa: cz.-b.

Paweł Łoziński

Urodzony w 1965 roku. Scenarzysta, producent. Syn reżysera - dokumentalisty Marcela Łozińskiego. W 1992 ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Autor znakomitych filmów dokumentalnych, nagradzanych na festiwalach krajowych i zagranicznych.Wśród nich m.in. „Miejsce urodzenia” (1992), „Taka historia” (1999), „Siostry” (1999) oraz „Chemia” (2009). 

Vis a vis

Polska 1996 / 11’

Znakomity filmowy portret „zakazanej miłości”. Pomiędzy starszym mężczyzną, a mieszkającą na przeciw, dojrzewającą dziewczynką, toczy się gra ewokująca erotyczne napięcie.

 Piotr Litka

reżyseria: Borys Lankosz
scenariusz: Borys Lankosz
zdjęcia: Marek Gajczak
montaż: Bogusława Furga
muzyka: Marzena Korzeniowska
obsada: Krzysztof Górecki, Piotr Cyrwus, Alicja Bachleda-Curuś
producent: Jarosław Baliński
produkcja: PWSFTviT
źródło kopii: PWSFTviT
język: polska
barwa: cz.-b.

Borys Lankosz

Urodzony w 1973 roku. Reżyser, scenarzysta, aktor. Absolwent Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTviT (1999). W ciągu dekady realizował znakomite nagradzane dokumenty; wśród nich: „Rozwój” (2001), „Kurc” (2005) i „Radegast” (2008). W 2009 zadebiutował obsypanym nagrodami „Rewersem” – miłosną historią rozgrywającą się w latach 50. Obecnie przygotowuje się do kolejnego filmu fabularnego wg powieści Andrzeja Barta – „Fabryka muchołapek”.   

W pokojach

In Rooms
Polska 1990 / 9’

Opowieść o kobiecie i mężczyźnie zagubionych w rutynie przemijającego czasu.

 Piotr Litka

reżyseria: Piotr Trzaskalski
scenariusz: Piotr Trzaskalski
zdjęcia: Paweł Figurski
montaż: Bogusława Furga
muzyka: Maciej Walczak
obsada: Bronisław Wrocławski, Małgorzata Magier
produkcja: PWSFTviT
źródło kopii: PWSFTviT
język: polska

Piotr Trzaskalski

Urodzony w 1964 roku.  Reżyser i scenarzysta. Łódzką szkołę filmową ukończył w roku 1992. Autor głośnego, nagradzanego na wielu festiwalach filmowych fabularnego debiutu „Edi” z roku 2002. Kolejnym zrealizowanym przez niego filmem był „Mistrz” (2005); kameralna opowieść o parze życiowych rozbitków. Od roku 2004 reżyser jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.     

Zanim zniknę

Before I Perish
Polska 1996 / 11’

Poetycka w nastroju opowieść o przemijaniu. Wizja ostatniego pożegnania oglądana oczyma bohaterki.

 Piotr Litka

reżyseria: Małgorzata Szumowska
scenariusz: Małgorzata Szumowska
zdjęcia: Karina Kleszczewska
montaż: Bogusława Furga
muzyka: Piotr Karwas
obsada: Ewa Soblach, Beata Skrzypczak, Anna Janiszewska, Magdalena Gołębiowska, Marcin Skowron, Tomasz Gaduła-Zawratyński, Stefan Stabenow
producent: Anna Kordek
produkcja: PWSFTviT
źródło kopii: PWSFTviT
język: polska

Małgorzata Szumowska

Urodzona w 1973 roku. Reżyserka i scenarzystka filmów fabularnych i dokumentalnych. Córka Doroty Terakowskiej i Macieja Szumowskiego. Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi ukończyła w roku 1998. Autorka nagradzana na prestiżowych, międzynarodowych festiwalach, m.in. za filmy fabularne: Szczęśliwy człowiek (2000), Ono (2004), 33 sceny z życia (2008) oraz dokumenty: Siedem lekcji miłości (1999) oraz A czego tu się bać? (2006).