English

Deszcz dzieci

Vincent Ward
Rain of the Children
Nowa Zelandia 2008 / 98’
" data-slides="auto">

Vincent Ward zadebiutował w roku 1978 filmem dokumentalnym In Spring One Plants Alone, którego bohaterką była osiemdziesięcioletnia Puhi z maoryskiego plemienia Tuhoe. Kobieta poświęciła się opiece nad dorosłym cierpiącym na schizofrenię synem, a za swoje nieszczęśliwe losy obwiniała ciążącą nad nią klątwę Prawie trzydzieści lat po swoim debiucie dokumentalnym, Ward postanowił dowiedzieć się jeszcze więcej o swojej bohaterce. Korzystając ze wspomnień osób, które ją znały, unikalnych nagrań archiwalnych i serii inspirowanych scen aktorskich, Ward stworzył pełną emocji ale i subtelną mozaikę o życiu tej nadzwyczajnej kobiety. Reżyser odkrył, że Puhi była matką czternaściorga dzieci, słynną pięknością oraz że została wybrana na żonę dla syna proroka plemienia Tuhoe, Rua Kenana. Rekonstrukcja życia Puhi dlaVincenta Warda stała się okazją do opowieści o wyzwaniach, przed którymi stanęli rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii w czasach kolonizacji wyspy w pierwszej połowie XX wieku.

MFF Karlove Vary 2008

Vincent Ward urodził się w 1956 roku w Greytown. Jego matka była pochodzącą z Hamburga Żydówką, która uciekła z nazistowskich Niemiec do Palestyny, jego ojciec pochodził z Nowej Zelandii. Początkowo interesował się teatrem, potem zajął się również sztukami plastycznymi i filmem - zarówno fabularnym jak i dokumentalnym. Uczył się w Ilam School of Art w Christchurch, a potem w Fine Arts School w Cantenbury, skąd został wydalony w 1978 roku. Osiedlił się w rezerwacie Te Urewera, aby tam zrealizować In Spring One Plants Alone, które dokończył dopiero w 1980 roku. Dwa lata wcześniej zrealizował A State of Siege na podstawie powieści Janet Frame, a w 1984 roku - swój pełnometrażowy debiut, Dojrzewanie, który był pierwszym nowozelandzkim filmem pokazywanym na festiwalu w Cannes. Cztery lata później zrobił film Nawigator: odyseja średniowieczna, który również został zaprezentowany w Cannes. W 1998 roku Ward wyreżyserował Mapę ludzkiego serca z 34-milionowym budżetem (Nawigator został zrealizowany za jedyne 2 miliony). Napisał scenariusz do trzeciej części Obcego, a w tym samym czasie pracował nad własnym reżyserskim projektem - Między piekłem a niebem. W 2003 roku był producentem wykonawczym filmu Edwarda Zwicka - Ostatni samuraj. Dwa lata później wyreżyserował River Queen. Jego ostatnim jak do tej pory reżyserskim projektem jest zrealizowany w tym roku dokument Rain of the Children.

Filmografia:

1978 A State of Siege (śr.m. / mid.)

1980 In Spring One Plants Alone (śr.m. / mid.)

1984 Dojrzewanie / Vigil

1988 Nawigator: odyseja średniowieczna / The Navigator: A Medieval Odyssey

1992 Mapa ludzkiego serca / Map of the Human Heart

1998 Między piekłem a niebem / What Dreams May Come

2005 River Queen

2008 Rain of the Children

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria: Vincent Ward
scenariusz: Vincent Ward
zdjęcia: Leon Narbey, Adam Clark
muzyka: John Gibson, Jack Body
obsada: Miriama Rangi, Rena Owen, Temuera Morrison, Taungaroa Emile, Waihoroi Shortland, Toby Morehu, Mahue Tawa, Mikaira Tawhara, Harmony Wihapi
producent: Vincent Ward, Marg Slater, Tainui Stephens
produkcja: Forward Films
właściciel praw: NZ Film
wersja językowa: angielska: