English

Hura, wciąż żyjemy!

Agnieszka Polska
Hurrah, We Are Still Alive!
Polska 2020 / 85’
Gunda Komar

Artystyczna komuna pracuje nad filmem o Róży Luksemburg, ale podczas jego produkcji znika reżyser. Gdzie się podział, kim jest i dlaczego tak mocno wpływa na życie kolektywu? W swoim debiucie fabularnym Agnieszka Polska próbuje odpowiedzieć na te pytania, nie pokazując artysty na ekranie, lecz skupiając się na tych, którzy znaleźli się w jego orbicie: na aktorach uzależnionych od charyzmatycznego twórcy, jednocześnie nim zafascynowanych i życzących mu jak najgorzej. Dynamika relacji między ludźmi żyjącymi w artystycznej i emocjonalnej symbiozie okazuje się wybuchowa i toksyczna – dokładnie tak jak w grupie, której przewodził Rainer Werner Fassbinder. Hura, wciąż żyjemy! odwołuje się do legendy niemieckiego reżysera poprzez zaczerpnięty z jego filmów sposób prowadzenia kamery, charakterystyczny montaż czy celową sztuczność gry aktorskiej. Także na poziomie fabularnym film Polskiej, którego premiera odbyła się na Nowych Horyzontach, czerpie garściami z mitów związanych z życiem (i śmiercią) Fassbindera.

Adam Kruk

Agnieszka Polska

Artystka wizualna urodzona w 1985 roku. Studiowała w Lublinie, Krakowie i Berlinie, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Tworzy filmy, kolaże i grafiki pokazywane m.in. na biennale w Sydney, w londyńskim Tate Modern czy w warszawskim CSW. W swoich pracach często ożywia archiwalia, igrając z czasem, pamięcią oraz historią ruchów artystycznych i społecznych. Jej pełnometrażowy debiut fabularny Hura, wciąż żyjemy! już na etapie projektu otrzymał Nagrodę Filmową przyznaną wspólnie przez PISF, MSN oraz MSRF Andrzeja Wajdy.

Filmografia

2009 Uczulanie na kolor (short)

2012 Włosy / Hair (short)

2013 Future Days (short)

2014 Watery Rhymes (short)

2019 Hura, wciąż żyjemy! / Hurrah, We Are Still Alive!

Twórcy

reżyseria Agnieszka Polska
scenariusz Agnieszka Polska
zdjęcia Michał Dymek
montaż Beata Walentowska
obsada Piotr Polak, Sonia Roszczuk, Marta Ojrzyńska, Marcin Czarnik, Bartosz Bielenia, Arkadiusz Brykalski, Jacek Beler, Joanna Drozda
producent Anna Gawlita
produkcja Kijora Film Sp. z o.o.
właściciel praw Kijora Film Sp. z o.o.
język polski