English

Oczy ważki

Xu Bing
Dragonfly Eyes / Qing ting zhi yan
Chiny 2017 / 81’
Oczy Orsona Wellesa Piękne rzeczy

Witajcie w nowym wspaniałym świecie! Każdy z nas jest nieustannie monitorowany i nagrywany. Według statystyk wielki brat spogląda na nas z kamer przemysłowych aż 300 razy dziennie. Od 2015 roku w Chinach materiały z monitoringu przestrzeni publicznej są ogólnie dostępne. Xu Bing, artysta nowych mediów, przejrzał 10 000 godzin takich nagrań, by stworzyć współczesną powiastkę filozoficzną z melodramatycznym twistem. Historia Qing Ting, buddyjskiej zakonnicy, która zostaje gwiazdką YouTube'a, jest emblematycznym życiorysem naszych czasów. Raz śmieszne, raz groteskowe losy rzucają dziewczynę to do przemysłowej mleczarni, to do ekskluzywnego butiku czy w sam środek pościgu na autostradzie. Gdy uświadomimy sobie, że te wszystkie dramatyczne zwroty akcji pochodzą z monitoringu, okazuje się, że prywatność to fikcja. A nowy porządek świata realizuje się nie tylko poprzez technologię zmieniającą oblicze sztuki i społeczeństw, ale też bardziej dyskretnie - poprzez zmianę naszej percepcji, sposobu, w jaki postrzegamy świat. Nieprzypadkowo imię głównej bohaterki, Qing Ting, po chińsku oznacza tytułową ważkę - owada posiadającego doskonały wzrok. To zwierzę totemiczne współczesności.

Ewa Szabłowska

nagrody

MFF w Locarno 2017– Nagroda FIPRESCI, Nagroda Jury Ekumenicznego; St. Paul IFF 2018 – Specjalne Wyróżnienie; RiverRun IFF 2018 – najlepszy film

Xu Bing

Chiński artysta wizualny. Studiował grafikę w Pekinie, potem zwrócił się ku sztuce nowych mediów. Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku, gdzie obecnie wykłada, przyznał mu doktorat honoris causa. Jest też stypendystą prestiżowego MacArthur Genius Grant. Miał solowe wystawy w galeriach na całym świecie, m.in. w MoMA i British Museum. Oczy ważki to jego filmowy debiut, nagrodzony przez krytyków na festiwalu w Locarno.

Filmografia

2017 Oczy ważki / Qing ting zhi yan / Dragonfly Eyes

Twórcy

reżyseria Xu Bing
scenariusz Yongming Zhai, Hanyi Zhang
zdjęcia Bing Xu
montaż Bing Xu
muzyka Yoshihiro Hanno
dźwięk Danfeng Li
producent Bing Xu, Matthieu Laclau, Yongming Zhai
produkcja Xu Bing Studio
właściciel praw Movie View International
język mandaryński