English

Niech ciała się opalają

Hélène Cattet, Bruno Forzani
Let the Corpses Tan / Laissez bronzer les cadavres
Francja, Belgia 2017 / 92’
Luz Noc pożera świat

Hélène Cattet i Bruno Forzani po raz kolejny biorą na warsztat kultowe włoskie kino gatunkowe. Tak jak w Gorzkim i Dziwnym kolorze łez twojego ciała wskrzesili tradycję giallo, tak w Niech ciała się opalają nawiązują do poliziottesco i spaghetti westernu. Również i tym razem nie zadowalają się przyziemnym hołdem, który miałby na celu jedynie celebrowanie przeszłości i wzbudzanie nostalgii. Ich ambicje są w gruncie rzeczy awangardowe. Popkulturowe konwencje stanowią dla nich punkt wyjścia do badania zmysłowego potencjału filmowego medium. Opowieść o grupie gangsterów i wielkim ładunku złota zostaje tutaj ubrana w rozbuchaną formę, na którą składają się jaskrawa kolorystyka, ekstremalne zbliżenia, agresywny montaż, pornograficzne detale i hiperboliczna warstwa dźwiękowa. Efektem jest szalenie intensywne audiowizualne doświadczenie.

Piotr Mirski

Hélène Cattet, Bruno Forzani

Są partnerami w życiu prywatnym i zawodowym. Oboje urodzili się w 1976 roku. Ona pochodzi z Paryża, a on - z Mentony. Do ich spotkania doszło w 1997 roku w Brukseli. Pierwszą krótkometrażówkę zrealizowali za oszczędzone pieniądze. Ich pełnoprawnym debiutem był awangardowy horror Gorzki, pokazywany m.in. na Nowych Horyzontach. Później zrealizowali Dziwny kolor łez twojego ciała i Niech ciała się opalają. Następny projekt duetu ma być utrzymany w estetyce anime.

Wybrana filmografia

2001 Catharsis (short, co-dir.)

2003 La fin de notre amour (short, co-dir.)

2006 Santos Palace (short, co-dir.)

2009 Gorzki / Amer (co-dir.)

2013 Dziwny kolor łez twojego ciała / L'étrange couleur des larmes de ton corps / The Strange Colour of Your Body's Tears (co-dir.)

2017 Niech ciała się opalają / Laissez bronzer les cadavres / Let the Corpses Tan(co-dir.)

Twórcy

reżyseria Hélène Cattet, Bruno Forzani
scenariusz Hélène Cattet, Bruno Forzani
zdjęcia Manuel Dacosse
montaż Bernard Beets
muzyka Simon Jamart
obsada Elina Löwensohn, Stéphane Ferrara, Bernie Bonvoisin, Michelangelo Marchese, Marc Barbé
producent François Cognard, Eve Commenge
produkcja Anonymes Films, Tobina Film
język francuski