English

Bo we mnie jest seks

Katarzyna Klimkiewicz
Autumn Girl
Polska 2021 / 105’
Bohater

Warszawa, lata 60. Przed ekranami czarno-białych odbiorników zasiadają miliony Polaków. I nagle ktoś przykuwa ich wzrok. To Kalina Jędrusik (Maria Dębska) – zjawiskowa aktorka i piosenkarka, która wnosi koloryt do bezbarwnej rzeczywistości. Kusi wdziękiem i seksapilem. Elektryzuje panów i oburza panie. Oto pierwsza seksbomba PRL-u i polska Marilyn Monroe. Kalina nie chce się wpisywać w ówczesny model kobiety. Żyje na własnych zasadach, co nie zawsze podoba się pruderyjnemu społeczeństwu i niektórym wpływowym osobom u władzy. Liczne skandale, życie w miłosnym trójkącie z mężem Stanisławem Dygatem (Leszek Lichota) i Luckiem (Krzysztof Zalewski), kontrowersyjne wypowiedzi i epatujące seksapilem stroje sprawiają, że Kalina zyskuje miano naczelnej skandalistki Polski Ludowej. A przecież największy skandal z jej udziałem dopiero się zacznie... Bo we mnie jest seks ukazuje ważny fragment z życia Kaliny Jędrusik, o której śmiało można powiedzieć, że jest największą ikoną polskiej popkultury. To historia blasków, cieni, wzlotów i upadków jej zawrotnej kariery. Wydarzeniom z życia Jędrusik towarzyszy atmosfera szalonej zabawy w kręgach ówczesnej śmietanki towarzyskiej.

materiały nadesłane

Katarzyna Klimkiewicz

Urodziła się w 1977 roku w Warszawie. Jest absolwentką Szkoły Filmowej w Łodzi i wychowanką Binger Filmlab w Amsterdamie. Od 2000 roku współpracowała z Telewizją Polską (m.in. dokument  Labirynt Krystiana Lupy, 2003). Jej krótki metraż Hanoi-Warszawa (2009) jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali. W pełnym metrażu zadebiutowała dramatem Zaślepiona. Jest członkinią Europejskiej Akademii Filmowej.

Wybrana filmografia

1997 Tam, gdzie wypala się węgiel / Where the Charcoal is Burnt (doc.)

2003 Labirynt Krystiana Lupy / Krystian Lupa’s Labyrinth (doc.)

2009 Hanoi-Warszawa / Hanoi-Warsaw (short)

2012 Zaślepiona / Flying Blind

2013 Wyspa / La Isla / The Island (co-dir., short)

Twórcy

reżyseria Katarzyna Klimkiewicz
scenariusz Katarzyna Klimkiewicz, Patrycja Mnich
zdjęcia Weronika Bilska
montaż Ireneusz Grzyb
muzyka Radosław Łuka
obsada Maria Dębska, Leszek Lichota, Krzysztof Zalewski, Bartłomiej Kotschedoff, Borys Szyc
producent Renata Czarnkowska-Listoś, Maria Gołoś
produkcja RE Studio, TVP, Next Film, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, DI Factory, Chimney Poland, Aeroplan Studios
właściciel praw Re Studio/Next Film
język polski