English

Drive My Car

Ryûsuke Hamaguchi
Doraibu mai kâ
Japonia 2021 / 179’
Bohater Hiacynt

Mistrzowska adaptacja prozy Murakamiego w reżyserii Ryûsuke Hamaguchiego, który z impetem wkroczył do grona najważniejszych twórców światowego kina. Po Srebrnym Niedźwiedziu w Berlinie za W pętli ryzyka i fantazji (także w programie 21. NH) ledwie kilka miesięcy później zdobył nagrodę za scenariusz na festiwalu w Cannes. Drive My Car, oparte na opowiadaniu ze zbioru Mężczyźni bez kobiet, to intymna opowieść o złożonej relacji miłosnej wybitnego aktora i reżysera z kobietą, która skrywa przed nim wiele tajemnic. Hamaguchi opiera swój film na precyzyjnych dialogach i świetnie narysowanych postaciach. To historia o bezwarunkowej akceptacji bliskiej osoby oraz siebie samego i swoich niedoskonałości, jednocześnie piękna i wzruszająca oda do życia. Drive My Car jest wyrafinowanym, Rivette’owskim z ducha kinem drogi, w którym życie odbija się w sztuce – teatrze i literaturze. Hamaguchi zrealizował film spektakularny pod względem długości, lecz cichy i wnikający głęboko w nasze emocje. Dał nam również jedną z najpiękniejszych scen palenia papierosów w historii kina.

Marcin Pieńkowski

nagrody

MFF w Cannes 2021 - najlepszy scenariusz

Ryûsuke Hamaguchi

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Tokijskim przez kilka lat pracował w przemyśle filmowym, zanim rozpoczął studia filmowe na Tokijskim Uniwersytecie Sztuki. Jego film dyplomowy Passion został pokazany na MFF w San Sebastián w 2008 roku. Z kolei 317-minutowe dzieło Happy Hour miało premierę w Locarno, a następnie było pokazywane na wielu festiwalach. Film Asako. Dzień i noc trafił do konkursu w Cannes w 2018 roku. Autor scenariusza Żony szpiega Kiyoshiego Kurosawy, zdobywcy Srebrnego Lwa w Wenecji w 2020 roku.

Wybrana filmografia

2008 Passion

2009 I Love Thee for Good

2010 The Depths

2011 Sound of Waves

2012 Intimacies

2015 Happy Hour

2016 Heaven Is Still Far Away

2018 Asako. Dzień i noc /  Asako I & II

2021 W pętli ryzyka i fantazji / Gūzen to sōzō / Wheel of Fortune and Fantasy

Twórcy

reżyseria Ryûsuke Hamaguchi
scenariusz Ryûsuke Hamaguchi, Takamasa Oe
zdjęcia Hidetoshi Shinomiya
montaż Azusa Yamazaki
muzyka Eiko Ishibashi
obsada Hidetoshi Nishijima, Tôko Miura, Masaki Okada, Reika Kirishima
producent Takamasa Oe, Tsuyoshi Gorô, Misaki Kawamura, Osamu Kubota, Sachio Matsushita, Yoshito Nakabe, Keiji Okumura, Jin Suzuki, Teruhisa Yamamoto
produkcja Bitters End, C&I Entertainment, Culture Entertainment
polski dystrybutor Gutek Film
język japoński