English

Wyspa Bergmana

Mia Hansen-Løve
Bergman Island
Francja, Belgia, Niemcy, Szwecja, Meksyk 2021 / 105’
Wszystko poszło dobrze

Dyskretna rywalizacja, łóżkowa nuda, uprzejmość pokrywająca chłód i czasem tylko odrobinę podniesiony głos – sceny z życia małżeńskiego, które portretuje Mia Hansen-Løve mają zupełnie inną temperaturę niż te z pamiętnego dzieła Ingmara Bergmana. Tam związek rozpadał się z hukiem, tu zaś powolutku gnije od środka, zachowując na zewnątrz pozory świeżości. Ale jest coś, co łączy obie historie: Fårö, tytułowa „wyspa Bergmana”, na której mieszkał i pracował (kręcił tu m.in. wspomniane Sceny…) szwedzki reżyser i na którą przybywają bohaterowie dramatu Francuzki. Para filmowców (Vicky Krieps i Tim Roth) zjawia się w posiadłości mistrza, by pracować – każde nad swoim scenariuszem. Tyle że on zajmuje lepsze biurko, jest bardziej znany i ceniony. Jej z dużo większym trudem przychodzi odnalezienie się na wyspie zdominowanej przez duchy wielkich mężczyzn. Subtelnie rozrysowująca mapę konfliktów i trudnych emocji Wyspa Bergmana zaciera granicę pomiędzy rzeczywistością a fikcją. W pewnym momencie ekran zostaje przejęty we władanie przez scenariusz bohaterki, też rozgrywający się na Fårö, i też będący historią pewnej znajomości. Znów więc pojawia się para (Mia Wasikowska i Anders Danielsen Lie, znany z Oslo, 31 sierpnia), a z nią pytania o możliwość miłosnego spełnienia.

Małgorzata Sadowska

Mia Hansen-Løve

Urodziła się w Paryżu w 1981 roku. Swoją przygodę z filmem rozpoczęła od aktorstwa – w wieku 17 lat zagrała w filmie Oliviera Assayasa Fin août, début septembre. Studiowała na Francuskiej Narodowej Akademii Sztuk Dramatycznych (CNSAD) w Paryżu. Pisała także na łamach prestiżowego „Cahiers du Cinéma”. Za swój pierwszy film Tout est pardonné była nominowana do Cezara i zdobyła Nagrodę im. Louisa Delluca dla najlepszego debiutu fabularnego. Jej filmy regularnie goszczą w programach najlepszych festiwali na świecie.

Wybrana filmografia

2007 Tout est pardonné / All Is Forgiven

2009 Ojciec moich dzieci / Le père de mes enfants / Father of my Children

2011 Żegnaj, pierwsza miłości / Un amour de jeunesse / Goodbye First Love

2014 Eden

2016 Co przynosi przyszłość / L'avenir / Things to Come

Twórcy

reżyseria Mia Hansen-Løve
scenariusz Mia Hansen-Løve
zdjęcia Denis Lenoir
montaż Marion Monnier
obsada Mia Wasikowska, Tim Roth, Vicky Krieps, Anders Danielsen Lie, Melinda Kinnaman
producent Charles Gillibert, Erik Hemmendorff, Rodrigo Teixeira, Lisa Widén
produkcja Arte France Cinéma, Barnstormer Productions, CG Cinéma, Dauphin Films, Film Capital Stockholm, Gotlands Filmfond, Neue Bioskop Film, Piano Plattform Produktion, RT Features, Scope Pictures, Swedish Film Institute, Swedish Television, Talipot Studio
właściciel praw Galapagos
język angielski