English

Code Blue

Urszula Antoniak
Holandia, Dania 2011 / 90’

Marian jest pielęgniarką, praca w szpitalu niemal zupełnie ją pochłania. Opiekuje się umierającymi, asystuje przy śmierci, czasami ją przyspiesza. Kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych pacjentów. Żyje w niemal pustym mieszkaniu, stroni od ludzi. Chwilami łaknie bliskości – boleśnie, całą sobą. Któregoś dnia zwraca uwagę na nowego sąsiada. Łączy ich osobliwe doświadczenie – oboje są biernymi świadkami brutalnego gwałtu. Wspólny akt vouyeryzmu daje początek więzi, której kulminacją będzie dotkliwy finał.

Code Blue, drugi po znakomicie przyjętym Nic osobistego pełnometrażowy film Urszuli Antoniak, należał do najgoręcej dyskutowanych propozycji w sekcji Piętnastka reżyserów tegorocznego festiwalu w Cannes. Wzbudził skrajne reakcje, od słów pochwalnych po ostentacyjne opuszczanie sali. Code Blue to wyzwanie, kino, które niemal fizycznie męczy – mówiła o swoim dziele reżyserka. – Mam wrażenie, że tym razem poszłam dalej, wzięłam na siebie większe ryzyko. Ale o to mi chodzi – rzucam się na głęboką wodę i sprawdzam, czy się nie utopię.

Kuba Mikurda

Urszula Antoniak

Polska reżyserka i scenarzystka mieszkająca na co dzień w Holandii. Tam zrealizowała swój filmowy debiut pełnometrażowy Nic osobistego, który na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w 2009 roku uznano za najlepszy debiut. Utwór ten zdobył jeszcze dziesięć innych nagród, był też nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. Jej drugi film pełnometrażowy, Code Blue, był pokazany na tegorocznym festiwalu w Cannes. Krytycy oceniają, że reżyserka ta wyrasta na wielką osobowość europejskiego kina.

Filmografia

1993 Vaarwel (short)

2004 Bijlmer Odyssee (TV)

2007 Nederlands voor beginners (TV, short)

2009 Nic osobistego / Nothing Personal

2011 Code Blue

Opracowanie: Kuba Mikurda

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Urszula Antoniak
scenariusz Urszula Antoniak
zdjęcia Jasper Wolf
montaż Nathalie Alonso Casale
muzyka Ethan Rose
obsada Bien de Moor, Lars Eidinger, Annemarie Prins, Sophie van Winden, Christine Bijvanck, Hans Kesting
producent Arnold Heslenfeld, Floor Onrust, Frans van Gestel, Joost de Wolf, Marie Cecilie Gade
produkcja Family Affair Films, IDTV Film , Zentropa Entertainments 5
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język niderlandzki, angielski