English

Grawitacja była wtedy wszędzie

Brent Green
Gravity Was Everywhere Back Then
USA 2010 / 75’

Zwariowana animacja poklatkowa. Pełnometrażowy debiut Brenta Greena to historia zainspirowana biografią Leonarda Wooda – twórcy dziwnego domu, którego rozwiązania architektoniczne, rodem z baśni, miały wyleczyć żonę Leonarda i uratować jej życie. Green odtwarza świat Wooda, stawiając we własnym ogrodzie budynki przypominające te, w których żyli Leonard i Mary. Prosi swoich aktorów, aby wcielili się w role pierwowzorów, i dzięki technice animacji poklatkowej odtwarza życie Woodów, wpisując je od samego początku w baśniowo-surrealny kontekst.

Leonard i Mary poznają się podczas wypadku samochodowego, w trakcie którego mężczyzna „spada z nieba” na przyszłą ukochaną. Mary zajmuje się ptakami, wybiera jaja z gniazd i sprzedaje je. Leonard jest sprzedawcą i majsterkowiczem. Ich spokojną egzystencję przerywa wiadomość o chorobie nowotworowej Mary. Leonard postanawia za wszelką cenę pokonać naturę. Przebudowa domu ma być jedynie punktem wyjścia dla leczniczej kuracji.

Film Greena – ze względu na tematykę i dużą wyobraźnię autora – można porównać z twórczością Guya Maddina czy Michela Gondry’ego. Jego animacje zaś przypominają wczesne dzieła Jana Švankmajera.

Brent Green

Urodził się w 1978 roku w Zachodniej Wirginii. Filmowiec samouk. Rozpoczął swoją karierę, realizując krótkie animacje poklatkowe. Zajmował się również śpiewaniem, pisaniem piosenek i działaniem na pograniczu sztuki performance. Jego animacje były pokazywane m.in. na festiwalu w Sundance (2006–2009) czy w Rotterdamie (2006). Współpracował m.in. z Wexner Center, J. Paul Getty Museum of Art w Los Angeles i nowojorskim The Kitchen. W kwietniu 2010 roku ukończył prace nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym (animacja poklatkowa) – Grawitacja była wtedy wszędzie.

Wybrana filmografia

2007 Paulina Hollers (short)

2008 Carlin (short)

2010 Grawitacja była wtedy wszędzie / Gravity Was Everywhere Back Then

Artykuły o filmie

Zwiastun filmu

Twórcy

reżyseria Brent Green
scenariusz Brent Green, Donna Kozloskie, Michael McGinley
zdjęcia Jem Cohen, Brent Green, Holli Hopkins-McGinley, Donna Kozloskie, Jake Sillen, Peter Sillen
montaż Brent Green
muzyka Jim Becker, Brent Green, Donna Kozloskie, Michael McGinley
animacja Brent Green
obsada Donna Kozloskie, Michael McGinley
producent Martina Batan
produkcja Nervous Films
właściciel praw Nervous Films
język angielski