English

Nagroda

Paula Markovitch
The Prize / El premio
Meksyk, Francja, Polska, Niemcy 2011 / 115’

To autobiograficzna historia – zaznacza Paula Markovitch. –  Jej akcja rozgrywa się w lokacjach, które pamiętam z dzieciństwa. Powracam do nich w snach. To wrogie czasy. Zatopiona w trudnych wspomnieniach autorki historia przybiera formę mglistej, niespokojnej impresji osadzonej w latach 70. w targanej faszyzmem Argentynie. Siedmioletnia Ceci skrywa sekret, którego wyjawienie może kosztować życie całą jej rodzinę. Dziewczynka nie zdaje sobie sprawy z jego istoty. Czy uda jej się zachować milczenie?

Nagroda to film posępny, zbudowany z powtarzalnych kadrów i postrzępionej narracji, odarty z dialogów i bogatej oprawy muzycznej. Debiut pełnometrażowy mieszkającej w Meksyku autorki jest połączeniem antymanifestu wymierzonego w kult zbrojnej siły i politycznej dyktatury z obyczajowym dramatem ciemiężonej jednostki. Czynnikiem dominującym nad całością jest jednak atmosfera dorastania w miejscu wyjałowionym, nieprzyjaznym; atmosfera zbudowana w głównym stopniu na wspaniałej pracy kamery Wojciecha Staronia.

Piotr Pluciński

nagrody

Berlin IFF 2011 – Silver Berlin Bear, Outstanding Artistic Achievement for the Camera and the Production Design

Paula Markovitch

Urodziła się w 1968 roku w Buenos Aires. Jako nastolatka często zmieniała miejsce zamieszkania. Gdy jej rodzice osiedli w 1976 roku w Cordobie, zaczęła pisać wiersze, opowiadania i sztuki teatralne. Po przeprowadzce do Meksyku została dramaturgiem i wykładowcą. Na przestrzeni lat napisała kilkanaście scenariuszy, w tym do filmu Nad jeziorem Tahoe Fernando Eimbcke’a. Powstały w koprodukcji m.in. z Polską film Nagroda jest jej pełnometrażowym debiutem reżyserskim.

Filmografia

1999 Perriférico (short)

2006 Música de ambulancia (short)

2011 Nagroda / El premio / The Prize

Opracowanie: Piotr Pluciński

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Paula Markovitch
scenariusz Paula Markovitch
zdjęcia Wojciech Staroń
montaż Lorena Moriconi
obsada Laura Agorreca, Viviana Suraniti, Paula Galinelli Hertzog, Sharon Herrera, Uriel Iasillo
producent Juan Pablo Gugliotta, Izrael Moreno, Alberto Muffelmann
produkcja IZ Films, Kung Works, Mille et Une Productions, NiKo Film, Staroń Film
właściciel praw Staron Film
język hiszpański