English

Ruchy Browna

Nanouk Leopold
Brownian Movement
Holandia, Niemcy, Belgia 2010 / 102’

Wyobraźmy sobie trybunę piłkarską po brzegi wypełnioną ludźmi, na której ktoś umieszcza ogromny, kilkudziesięciometrowy balon. W pierwszym odruchu wszyscy rzucają się, by go podbić, zatem siły przyłożone do niego ze wszystkich stron będą się równoważyć. Balon ani drgnie. Do czasu, aż u części uczestników nie opadnie entuzjazm. Z telewizyjnego helikoptera balon wciąż będzie sprawiał wrażenie nieruchomego, ale w zbliżeniach okaże się, że podlega nieznacznym ruchom. Ruchom Browna.

Na pierwszy rzut oka związek Charlotte i Maxa wygląda równie statycznie. Z twarzy granej przez Sandrę Hüller bohaterki wyczytać można jednak jakiś rodzaj niepokoju, niepojętego wewnętrznego wzburzenia. Charlotte poznajemy w momencie, kiedy tym niemożliwym do zlokalizowania impulsom jej ciała udaje się wytrącić ją ze stanu równowagi. Zdeterminowana kobieta podchodzi do tego równie analitycznie jak do swojej pracy badawczej. Sypiając w wynajętej, antyseptycznej kawalerce z kolejnymi, obdarzonymi różnymi defektami pacjentami, stara się odnaleźć źródło swojego roztrzęsienia. Wiwisekcja natury działania zmysłów, dokonywana warstwa po warstwie, odkrywa jednak jej puste jądro.

Nanouk Leopold

Holenderska reżyserka filmowa, urodzona w 1968 roku w Rotterdamie. Studia filmowe w Amsterdamie dzieliła z edukacją w zakresie sztuk wizualnych na Rotterdam Acadamy. Za swój krótkometrażowy film dyplomowy pt. Weekend (1998) odebrała Tuschinski Award na festiwalu filmów holenderskich w Utrechcie. Udział w programie No More Heroes, przeznaczonym dla debiutujących filmowców, umożliwił jej realizację pierwszego pełnometrażowego filmu fabularnego Îles flottantes (2001). Do programu były zakwalifikowane projekty skupiające się na jednostkach, które świadomie odwracały się od społeczeństwa. Zrealizowane kolejno Guernsey, Wolfsbergen i Ruchy Browna w połączeniu z debiutem tworzą kobiecą tetralogię oscylującą wokół tematu wzajemnych relacji międzyludzkich oraz samotności w tłumie.

Wybrana filmografia

1997 Marseille 1–2 (short)

1998 Weekend (short)

2001 Îles flottantes

2005 Guernsey

2007 Wolfsbergen

2010 Ruchy Browna / Brownian Movement

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Nanouk Leopold
scenariusz Nanouk Leopold
zdjęcia Frank van den Eeden
montaż Katharina Wartena
muzyka Harry de Wit
obsada Sandra Hüller, Dragan Bakema, Sabine Timoteo, Ryan Brodie, Frieda Pittoors
producent Stienette Bosklopper, Ellen De Waele, Herbert Schwering
produkcja Circe Films, Coin Film, Serendipity films, Bella Cohen Films, VPRO
właściciel praw Films Distribution
język angielski, francuski