English

Wieczność

Sivaroj Kongsakul
Eternity / Tee-rak
Tajlandia 2010 / 105’

Do opuszczonego domu na pustkowiu przybywa milczący mężczyzna. Przybysz jest duchem zmarłego Wita, który po raz ostatni odwiedza miejsce swej młodości. Razem z nim cofamy się w przeszłość, poznajemy młodziutką Koy, obserwujemy czułą miłość, która miała trwać wiecznie.

Film ten, choć poruszający, nie ma w sobie nic z sentymentalizmu. Spokojna i skromna narracja pełna jest oddechu, każde ujęcie cierpliwie portretuje czas oraz bliskość bohaterów. Pejzaż dźwiękowy, intensywny i przemyślany, pełni funkcję równie istotną, co obraz.

To opowieść bardzo osobista – postacie wzorowane są na bliskich reżysera, oglądamy jego własny, opustoszały już dom: Chciałem, by mój film był wspomnieniem ojca i naszej rodziny. […] Pierwsza część filmu jest zainspirowana tajskim wierzeniem, że po trzech dniach duch zmarłego powraca, by „przejść szlakiem” ukochanych miejsc. Druga to odtworzenie historii, którą zawsze opowiadała mi mama, gdy tęskniła za ojcem. […] Trzecia opowiada o codziennym życiu naszej rodziny tuż po śmierci ojca, gdy czuliśmy, że jego duch wciąż jest z nami. Części te łączy ciemność, metafora śmierci ukochanej osoby, która pozostaje z nami na zawsze (cyt. za: www.thaicinema.org).


nagrody

Rotterdam IFF 2011 – Tiger Award

Sivaroj Kongsakul

Studiował Communication Arts na Uniwersytecie Suan Sunandha Rajabhat w Bangoku. Współpracował jako asystent lub operator z takimi tajskimi twórcami niezależnego kina, jak Pen-Ek Ratanaruang, Apichatpong Weerasethakul czy Aditya Assarat (który jest też współproducentem najnowszego filmu Kongsakula). Zrealizował kilka filmów krótkometrażowych. Wieczność to jego debiut pełnometrażowy. Film został uhonorowany na festiwalu w Rotterdamie Tiger Award – prestiżową nagrodą dla najlepszych debiutantów.

Filmografia

2005 Dinner (short)

2006 Always (short)

2007 Silencio (short)

2008 Up and Down (short)

2008 War Is Over (short)

2010 Wieczność / Tee-rak / Eternity

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Sivaroj Kongsakul
scenariusz Sivaroj Kongsakul
zdjęcia Umpornpol Yugala
montaż Sivaroj Kongsakul, Nuttorn Kungwanklai
muzyka Qong Monkon
obsada Wanlop Rungkamjad, Namfon Udomlertlak, Prapas Amnuay, Pattraporn Jaturanrasmee
producent Aditya Assarat, Soros Sukhum, Umpornpol Yugala, Preethep Boondej, Akritchalerm Kalayanamitr
produkcja Pop Pictures Co. Ltd., Red Snapper Co. Ltd., Hubert Bals Fund, Asian Cinema Fund, Office of Contemporary Art and Culture, Ministry Culture of Thailand
właściciel praw Pascale Ramonda Festival Strategies
język tajski