English

Utopians

Zbigniew Bzymek
USA 2011 / 84’

Kameralna podróż w poszukiwaniu wewnętrznej krainy spokoju i szczęścia, z jogą i chorobą psychiczną w tle. Mapę peregrynacji wyznacza złożona siatka relacji między trzema protagonistami. Roger, nauczyciel jogi, Zoe, jego córka, która właśnie wróciła z wojska, oraz Maya, jej dziewczyna ze zdiagnozowaną schizofrenią. Trio outsiderów starających się odnaleźć wspólną przestrzeń bliskości, komunikacji i zrozumienia.

Pełne, wielowymiarowe postacie i ich relacje wspaniale wymykające się próbom jednoznacznego opisu są tu zarysowane w serii luźno ze sobą powiązanych scen. Bzymek odrzuca chronologię wydarzeń i klasyczne schematy narracyjne, poruszając się po krajobrazie emocjonalnym, duchowym, rozmywając granicę między tym, co realne, a wspomnieniem czy wyobrażeniem. Film często odpływa w stronę abstrakcji, zanurzając bohaterów w pustych, odrealnionych przestrzeniach, enigmatycznych półsłówkach i minimalistycznych gestach. Towarzyszą temu dźwięki gitarowej improwizacji rodem z Truposza. Świat utopistów ma nieostre, zmieniające się ciągle kontury, a kontakt z ekranowymi bohaterami przypomina ich wzajemne relacje – nie należy do najłatwiejszych, jednak w poszukiwaniu utopii warto taki wysiłek podjąć.

Zbigniew Bzymek

Urodził się w 1976 roku w Warszawie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz w Bowdoin College w Maine. Zrealizował kilka krótkometrażowych filmów w języku polskim, m.in. Bierność, wyświetlaną na pierwszym polskim festiwalu kina LGBT Subwersja w 2007 roku, oraz Nagle na zawsze, za który dostał nagrodę Grand Prix ex-aequo na festiwalu Rencontres Internationales Henri Langlois w 2008 roku. Jako autor projekcji wideo współpracował z Krystianem Lupą i Elizabeth LeCompte. Jest związany z nowojorską eksperymentalną grupą teatralną The Wooster Group, z którą zrealizował wideo do m.in. opery kosmiczno-wampirycznej La Didone. Utopians to jego debiut fabularny.

Wybrana filmografia

2002 Bierność / Passivity (short)

2003 W hotelu „Syrena” / In Hotel ‘Syren’ (doc., short)

2004 Taki jak ja / Just Like Me (doc., short)

2008 Nagle na zawsze / Suddenly Forever (short)

2011 Utopians

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Zbigniew Bzymek
scenariusz Zbigniew Bzymek
zdjęcia Robert Mleczko
montaż Kevin Palmer
muzyka Harvey Valdes
obsada Jim Fletcher, Courtney Webster, Lauren Hind, Arthur French
producent Daniel Grossman, Courtney Webster, Lauren Hind, Zbigniew Bzymek, Kevin Palmer, Talia Barrett
produkcja Made-Up Language
właściciel praw Made-Up Language
język angielski