English

Attenberg

Athina Rachel Tsangari
Grecja 2010 / 95’

23-letnia Marina (nagrodzona na festiwalu w Wenecji za najlepszą żeńską rolę Ariane Labed) mieszka z ojcem w typowym fabrycznym miasteczku nad morzem. Ponieważ ludzie wydają jej się dziwni i odpychający, zawsze zachowuje dystans. Woli poznawać swoje otoczenie poprzez piosenki zespołu Suicide, dokumenty o ssakach Davida Attenborough oraz lekcje wychowania seksualnego, które otrzymuje od swojej jedynej przyjaciółki, Belli.

Pewnego dnia do miasta przybywa nieznajomy mężczyzna i proponuje Marinie wspólny mecz w piłkarzyki. Tymczasem jej ojciec czyni rytualne przygotowania do pożegnania XX wieku, który uważa za „przereklamowany”. Z każdym kolejnym dniem Marina próbuje zgłębić tajemnicę, jaką stanowi dla niej gatunek ludzki.

Grecka kinematografia przeżywa obecnie swoje „pięć minut”: triumfalny marsz przez festiwale filmu Kieł Giorgosa Lanthimosa zwieńczyła nominacja do Oscara. Reżyser tego dzieła ma swój udział również w sukcesie Attenberga – jest jego współproducentem i odtwórcą jednej z ról. Punktów wspólnych między tymi dwoma utworami można znaleźć więcej. Reżyserkę Athinę Rachel Tsangari we współczesnym człowieku również bardziej interesuje biologia niż psychologia.

opis dystrybutora

nagrody

Thessaloniki FF 2010 – Special Jury Award; Venice IFF 2010 – Best Actress

Athina Rachel Tsangari

Ukończyła Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach, New York University’s Tisch School of Arts oraz University of Texas w Austin. W 1991 roku zagrała małą rolę w filmie Richarda Linklatera Slacker. Jej pierwszy film – krótkometrażowy Fit – był finalistą Student Academy Awards, a debiut pełnometrażowy The Slow Business of Going został uznany przez krytyków biorących udział w plebiscycie „Village Voice” za jeden z najlepszych debiutów roku. Była współzałożycielką i dyrektorką artystyczną Cinematexas International Short Film Festival w Austin. Odpowiadała za projekcje wideo podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich w Atenach. Opracowała i wyreżyserowała animowane projekcje towarzyszące otwarciu nowego Muzeum Akropolu. W 2005 roku założyła firmę Haos Film, która wyprodukowała pełnometrażowy debiut Giorgosa Lanthimosa Kinetta.

Wybrana filmografia

1995 Fit (short)

2001 The Slow Business of Going

2010 Attenberg

Artykuły o filmie

Film w internecie

Twórcy

reżyseria Athina Rachel Tsangari
scenariusz Athina Rachel Tsangari
zdjęcia Thimios Bakatakis
montaż Sandrine Cheyrol, Matthew Johnson
dźwięk Leandros Dounis
obsada Ariane Labed, Vangelis Mourikis, Evangelia Randou, Giorgos Lanthimos
producent Maria Hatzakou, Giorgos Lanthimos, Iraklis Mavroidis, Athina Rachel Tsangari, Angelos Venetis
produkcja Haos Films, Faliro House Productions, Boo Productions, Stefi S.A., Greek Film Center, Programme MEDIA de la Communauté Européenne
polski dystrybutor Gutek Film
język grecki