English

Ojczyzna

Syllas Tzoumerkas
Homeland / Hòra proèlefsis
Grecja 2010 / 107’

Dwie rodziny połączone tajemnicą sprzed 20 lat, dwie płaszczyzny czasowe: współczesna i sprzed kilku dekad, dwa porządki: osobisty i narodowy. W filmie Ojczyzna dualizmy splatają się ze sobą, tworząc skomplikowaną strukturę narracji emocjonalnej, która bez reszty angażuje uwagę widza. Niedawne zamieszki na ulicach Aten stanowią rozedrgane tło dla rodzinnego dramatu, a interpretacja słów greckiego hymnu przeplata się z dokumentalnymi zdjęciami zamieszek z czasów dyktatury czarnych pułkowników.

20 lat temu Gena oddała młodszego syna na wychowanie do rodziny swojego brata, który mógł zapewnić dziecku lepszą przyszłość. Kiedy sekret wychodzi na jaw, rodzone i przybrane rodzeństwo bohatera musi zmierzyć się z konsekwencjami niewygodnej prawdy. W swoim debiutanckim filmie reżyser Syllas Tzoumerkas odsłania kolejne oblicza Grecji: z okresu walki o niepodległość, z którego pochodzi Hymn do wolności, z czasów upadku reżimu w latach 70. oraz współczesnego państwa – targanego wewnętrznymi konfliktami o podłożu ekonomicznym. Metaforą burzliwych dziejów kraju są skomplikowane losy dwóch rodzin, przypominające perypetie bohaterów greckiej mitologii: grzechy ojców przechodzą na synów zbyt słabych, by je udźwignąć.


Syllas Tzoumerkas

Urodził się w 1978 roku w Salonikach. Studiował teatr, reżyserię filmową i aktorstwo na Uniwersytecie Ateńskim oraz w Szkole Filmowej L. Stavrakosa, w Instituut Media en Re/presentatie w Utrechcie i w nowojorskim Stella Adler Studio. Twórca filmów krótkometrażowych: Ta matia pou trone (1999, oficjalny wybór Cinéfoundation na festiwalu w Cannes 2001, nagroda jury na festiwalu w Karlowych Warach 2001) i Vrohi (2002, Greek Film Award dla najlepszego filmu krótkometrażowego) oraz telewizyjnych filmów dokumentalnych z cyklu Fakeloi, Paraskinio i Fyles tis Athinas. Jego pełnometrażowy debiut Ojczyzna (2010) miał światową premierę podczas Tygodnia Krytyków na festiwalu filmowym w Wenecji. Jako aktor współpracował z Blitz Ensemble i The Erasers, wystąpił także w filmie Wasted Youth (2011) Argyrisa Papadimitropoulosa i Jana Vogela.

Wybrana filmografia

1998 I Kalothanati (short)

1999 Ta matia pou trone / The Devouring Eyes (short)

2002 Vrohi / Rain (short)

2004 Ezra Pound – I Wanted to Write a Paradise (episode of TV series Paraskinio)

2010 Ojczyzna / Hòra proèlefsis / Homeland

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Syllas Tzoumerkas
scenariusz Yioula Boudali, Syllas Tzoumerkas
zdjęcia Pantelis Mantzanas
montaż Panos Voutsaras
muzyka Drog_A_Tek
obsada Amalia Moutoussi, Thanos Samaras, Ioanna Tsirigouli, Errikos Litsis, Ieronymos Kaletsanos, Yioula Boudali
producent Thanos Anastopoulos, Maria Drandaki, Syllas Tzoumerkas
produkcja Fantasia Ltd., Greek Film Center, ERT, Pan Entertainment, Homemade Films, DANZAprojekt production
właściciel praw Fantasia Audiovisual
język grecki