English

Dharma Guns

François-Jacques Ossang
Portugalia, Francja 2010 / 93’

W rządzonym przez militarystów kraju pojawia się przybysz o imieniu Stan, podający się za syna prof. Starkova – specjalisty w dziedzinie eksperymentów z ludzką psychiką. Stan pisze raporty dla przybranego ojca, tworząc z nich scenariusz filmowy. Jednocześnie próbuje odszukać Dalié, z którą kiedyś łączyła go intymna bliskość. Bohater zostaje wciągnięty w spisek organizowany przez rebeliantów zwanych Dharma Guns, dążących do zdestabilizowania całego kraju.

Jeżeli w kinie wszystko już było, to twórcom pozostaje jedynie gra z konwencjami i motywami. Sztuką zaś jest ułożyć filmowe klocki w taki sposób, by stworzyć zaskakującą całość. Czegoż nie znajdziemy w tym filmie? I dystopijne wątki znane z Alphaville Godarda czy Matrixa Wachowskich, i kino szpiegowskie w stylu Tożsamości Bourna. Cytaty z kina noir i Bartona Finka braci Coen. Motywy z literatury grozy (Poe, Lovecraft) i prozy beatników (Burroughs, Kerouac). A jednak w tym raz wciągającym (świetne, teledyskowe sekwencje), raz irytującym (napuszone monologi/dialogi) filmie odnaleźć można przekonującą wizję poszukiwania tożsamości przez zagubionego w rzeczywistości człowieka, który nie umie rozpoznać, czy porusza się w prawdziwym świecie, czy już może w jego mentalnym symulakrum.

Piotr Kletowski

François-Jacques Ossang

Urodzony w 1956 roku w Paryżu jako Jacques Plougeaut. Aktor, scenarzysta i reżyser filmowy. Także pisarz i muzyk (twórca zespołu M.K.B. Franction Provisoire). Jako reżyser, pod pseudonimem F.J. Ossang, zadebiutował w 1985 roku filmem LʼAffaire des divisions Morituri łączącym estetykę kina awangardowego i melodramatu. W kolejnych filmach – zwłaszcza w Silêncio – nagrodzonej prestiżową nagrodą im. Jeana Vigo impresji – oraz w dziele Doctour Chance – filmowej fantazji na temat czarnego kryminału (z udziałem i muzyką Joe Strummera z The Clash) – udowodnił swój kunszt w kreowaniu kina poetyckiego.

Filmografia

1985 L’Affaire des divisions Morituri

1990 Le Trésor des îles chiennes

1997 Docteur Chance / Doctor Chance

2007 Silêncio / Silence (short)

2008 Ciel éteint! / Sky’s Black Out! (short)

2008 Vladivostok (short)

2010 Dharma Guns

Opracowanie: Piotr Kletowski

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria François-Jacques Ossang
scenariusz François-Jacques Ossang
zdjęcia Gleb Teleshov
montaż François-Jacques Ossang, Jean-Christophe Sanchez
muzyka Jack Belsen-Hautmont, Little Drake, M.K.B. Fraction Provisoire
obsada Guy McKnight, Elvire, Lionel Tua, Diogo Dória, Stéphane Ferrara, Patrick Bauchau
producent Bruce Satarenko
produkcja OSS/100 Films & Documents, Cinemate (Lisbonne), Love Streams agnès b. Productions
właściciel praw Umedia
język francuski, angielski
barwa kolor i cz.-b.