English

Lato Goliata

Nicolás Pereda
Summer of Goliath / Verano de Goliat
Meksyk, Kanada, Holandia 2010 / 76’

Lato Goliata to wstrząsająca opowieść o świecie, w którym zadawanie przemocy przychodzi łatwiej niż umiejętność czytania i pisania. Kamera śledzi Teresę – dojrzałą kobietę porzuconą przez męża, jednak w filmie tym reżyser Nicolás Pereda portretuje całą społeczność niewielkiego meksykańskiego miasteczka. Pośród biedy i braku perspektyw ludzie ci codziennie muszą walczyć o przeżycie. Nie umieją ze sobą rozmawiać, ale, jak niczego innego, łakną uczuć i ciepła.

Każda z portretowanych przeze mnie osób nosi w sobie żal – mówi reżyser. – Wokół siebie widzi rozbite rodziny, żołnierzy zastraszających przechodniów, niewyjaśnione śmierci niewinnych osób. W tym trudnym świecie chciałem jednak odnaleźć wrażliwość i delikatność.

Pereda w interesujący sposób łączy film fabularny z dokumentem. Część opowieści realizuje w konwencji paradokumentalnej, śledzi bohaterów tak, jakby obserwował ich przez dziurkę od klucza. Te fragmenty montuje z przejmującymi wywiadami z bohaterami. Tworzy kino społeczne, nie tracąc z pola widzenia najsubtelniejszych uczuć.

Krzysztof Kwiatkowski

nagrody

Venice IFF 2010 – Best Film in Orizzonti, Valdivia IFF 2010 – Best Film

Nicolás Pereda

Urodził się w 1982 roku w Mexico City. Ukończył reżyserię na Uniwersytecie w York w Kanadzie. Realizował liczne klipy wideo będące częścią granych w Meksyku i Europie spektakli łączących sztuki dramaturgiczne, taniec i operę. Swoje filmy prezentował na festiwalach w Cannes, Wenecji, Rotterdamie, Oberhausen, Wiedniu i Edynburgu. W wieku 27 lat po raz pierwszy został uhonorowany własną retrospektywą – na festiwalu kina obu Ameryk w Austin w Teksasie. Lato Goliata to jego piąty film pełnometrażowy.

Filmografia

2007 Dónde están sus historias? / Where Are Their Stories?

2009 Perpetuum Mobile

2009 Entrevista con la tierra / Interview with Earth (short)

2009 Juntos

2010 Todo, en fin, el silencio lo ocupaba / All Things Were Now Overtaken by Silence (doc.)

2010 Lato Goliata / Verano de Goliat / Summer of Goliath

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Nicolás Pereda
scenariusz Nicolás Pereda
zdjęcia Alejandro Coronado
montaż Nicolás Pereda
obsada Gabino Rodríguez, Teresa Sanchez, Oscar Zaavedra Miranda, Harold Torres
producent Andrés Castañeda, Nicolás Pereda
produkcja En Chinga Films, Instituto Mexicano de Cinematografía (IMCINE), Santas Producciones
właściciel praw FiGa Films
język hiszpański