English

Pióra

Omar El Zohairy
Feathers
Egipt, Holandia, Grecja, Francja 2021 / 114’
Księżyc, 66 pytań Planeta

Egipskie małżeństwo wychowuje troje dzieci. Żyją skromnie, role podzielone są tradycyjnie: ona opiekuje się domem, on na niego zarabia. Co rano zostawia jej parę groszy na zakupy z życzeniem, co zjadłby po pracy – kiedy wraca, kolacja czeka na stole. Spokojny rytm ich niełatwego życia zostaje przerwany w urodziny syna. Przychodzi na nie rodzina, znajomi, nawet szef z wyczekiwanymi prezentami. Największą atrakcją jest jednak występ iluzjonisty, który przypadkowo… zamienia męża w kurczaka. Czy sztuczkę uda się odwrócić? Podejmowane są usilne próby, tymczasem kobieta zostaje sama: z dziećmi, problemami i kurczakiem. Jak żyć? Komediodramat Omara El Zohairy’ego z neorealistycznym pietyzmem, ale też z rozbrajającym humorem pokazuje trud życia osób pozostawionych samym sobie, w szczególności skupiając się na losie „kobiety samotnej”. Pióra jako pierwszy egipski film w historii znalazły się w programie canneńskiego Tygodnia Krytyki, gdzie jury pod przewodnictwem Cristiana Mungiu (4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni, Za wzgórzami) przyznało mu główną nagrodę.

Adam Kruk

nagrody

MFF w Cannes, Tydzień Krytyki 2021 – Główna Nagroda

Omar El Zohairy

Urodzony w 1988 roku egipski reżyser. W Kairze stawiał pierwsze kroki filmowe pod okiem najważniejszych egipskich twórców, takich jak Yousry Nasrallah. Asystował ponadto Tamerowi El Saidowi przy Ostatnich dniach miasta (zwycięzca 16. NH). Jego krótkie metraże pokazywano na festiwalu w Dubaju i w canneńskiej sekcji Cinéfondation. Wrócił w tym roku do Cannes z pełnometrażowym debiutem Pióra, który otrzymał główną nagrodę w sekcji Tydzień Krytyki. 

Filmografia

2011 Zafir / Breathe Out (short)

2014 Ma baad wadea hagar el asas l mashrou el hammam bel kilo 375 / The Aftermath of the Inauguration of the Public Toilet at Kilometre 375 (short)

2021 Pióra / Feathers

Twórcy

reżyseria Omar El Zohairy
scenariusz Ahmed Amer, Omar El Zohairy
zdjęcia Kamal Samy
montaż Hisham Saqr
muzyka Foad Ghahremani
obsada Demyana Nassar, Samy Bassouny, Fady Mina Fawzy, Abo Sefen Nabil Wesa, Mohamed Abd El Hady
producent Juliette Lepoutre, Pierre Menahem
produkcja Still Moving, Film Clinic, Lagoonie Film Production, Kepler Film, Heretic
właściciel praw Heretic
język arabski