English

9 fug

Fon Cortizo
9 Fugues / 9 fugas
Hiszpania 2020 / 85’
Czarna Meduza

Na festiwalu w Gijón 9 fug podzieliło się główną nagrodą z Maryjkami Darii Woszek, z którymi łączy ten pełnometrażowy eksperyment poetycka aura i fabuła skupiona na kobiecych postaciach. Dzieło Fona Cortizo podporządkowane jest muzyce zespołu Orquesta Fugaz de Improvisación Industrial. Zanim więc powstał scenariusz, skomponowano dziewięć utworów inspirowanych ustępami z chińskiej Księgi Przemian i twórczością galicyjskiego artysty Alfonsa Castelao. Muzyka w 9 fugach pełni ponadto funkcję diegetyczną: obecność zespołu w kadrze staje się integralnym elementem opowieści. Chciałem nakręcić film od końca, jakbym stawiał dom, zaczynając od dachu. Nagrać muzykę, a dopiero na niej zbudować cały projekt – tłumaczył Cortizo. Oniryczna fabuła koncentruje się na kwestii siły płynącej ze znaczenia słów oraz roli pamięci w życiu jednostki i zbiorowości – nieprzypadkowo zdjęcia powstawały przede wszystkim na wyspie, na której w czasach dyktatury Franco mieściło się więzienie dla republikańskich opozycjonistów.

Jakub Demiańczuk

nagrody

MFF w Gijón 2020 - najlepszy film; Maestre Mateo Awards 2021 - najlepsza muzyka oryginalna

Fon Cortizo

Pochodzący z Galicji reżyser, scenarzysta i producent, współzałożyciel firmy producenckiej Xas Films, skupionej na realizacji obrazów poetyckich, przełamujących narracyjne ograniczenia i struktury. Jego filmy były pokazywane m.in. na festiwalach w Edynburgu i Nowym Jorku, pełnometrażowy debiut, dokument z elementami fabularnymi Contrafaces, miał natomiast premierę na Visions du Réel w Szwajcarii. Obecnie Cortizo pracuje nad filmem dokumentalnym o amerykańskim muzyku folkowym Micahu P. Hinsonie.

Filmografia

2015 Contrafaces (doc.)

2017 Aysha (doc. short)

2017 Americano (doc. short)

2020 9 fug / 9 fugas / 9 Fugues

Twórcy

reżyseria Fon Cortizo
scenariusz Fon Cortizo
zdjęcia Javier Álvarez
montaż Óscar Pardo, Kuto Anikulapo
muzyka Xavier Bertólo, David Santo
obsada María Roja, Olga Cameselle, Lola Quirós, Alfredo Rodríguez, Areta Bolado, Ailén Kendelman, Noelia Castro, Marta Pérez
producent Alexandre Cancelo, Fon Cortizo
produkcja Xas Films, A Sombra Cinema
właściciel praw Y La Nave Va
język hiszpański, galicyjski