English

Siedlisko w górach Fuchun

Xiaogang Gu
Dwelling in the Fuchun Mountains / Chunjiang shuinuan
Chiny 2019 / 150’
Limbo Souad

Wyjątkowy rok z życia rodziny Yu. Czterej bracia spotykają się na uroczystości z okazji siedemdziesiątych urodzin swojej chorej matki. Każdy z nich wybrał inną drogę, każdy ma inne zmartwienia, radości i nadzieje. Zainspirowany osobistymi przeżyciami chiński reżyser, podobnie jak niegdyś Zhangke Jia w Martwej naturze, w medytacyjnym tempie przygląda się powolnym, ale nieuniknionym zmianom – pór roku, miejskich krajobrazów i ludzi, którzy muszą się zaadaptować do wyłaniających się na ich oczach nowych Chin. Siedlisko… jest jak słynny XIV-wieczny obraz, od którego twórca zapożyczył tytuł. Z jednej strony imponuje malarskim rozmachem i wszechogarniającym spojrzeniem, a z drugiej dba o szczegół. W długich ujęciach, płynących spokojnie niczym barka po rzece Fuchun, rysuje pełen niuansów pejzaż społeczny i emocjonalny. Młodemu reżyserowi Gu Xiaogangowi nie można odmówić odwagi. Film realizował początkowo z własnych środków, a zdjęcia z nieprofesjonalnymi aktorami trwały dwa lata. Nie skończył przy tym żadnej szkoły filmowej. To ryzyko docenili selekcjonerzy festiwali – Siedlisko… dostało się do prestiżowej sekcji Tydzień Krytyki na MFF w Cannes.

Mariusz Mikliński

nagrody

Tokyo FILMeX 2019 - Specjalna Nagroda Jury; MFF w Macao 2019 - najlepszy film; Hamburg FF 2019 - Nagroda Krytyków; Shanghai IFF 2020 - najlepszy reżyser, film

Xiaogang Gu

Urodzony w 1988 roku w Hangzhou chiński scenarzysta i reżyser samouk. Studiował kostiumografię i marketing, następnie zainteresował się kinem. W 2014 roku zrealizował swój debiutancki dokument Planting for Life opowiadający o mężczyźnie, który porzuca życie w mieście, by powrócić w swoje rodzinne strony i zająć się rolnictwem. Siedlisko…, swój pierwszy film fabularny, kręcił przez dwa lata. Film miał światową premierę w canneńskim Tygodniu Krytyki w 2019 roku, gdzie został ciepło przyjęty, następnie był prezentowany na wielu innych festiwalach. Jest to pierwsza część planowanej trylogii, inspirowanej tradycyjnym chińskim malarstwem wielkoformatowym. 

Wybrana filmografia

2014 Planting for Life

2019 Siedlisko w górach Fuchun / Chun jiang shui nuan / Dwelling in the Fuchun Mountains

Twórcy

reżyseria Xiaogang Gu
scenariusz Xiaogang Gu
zdjęcia Xu Deng, Ninghui Yu
montaż Xinzhu Liu
muzyka Wei Dou
obsada Zhenyang Dong, Hongjun Du, Wei Mu, Luqi Peng, Youfa Qian
producent Suey Chen, Megan Sung
produkcja Beijing Qu Jing Pictures
właściciel praw Wild Bunch
język chiński