English

Limbo

Ben Sharrock
Wielka Brytania 2020 / 104’
Enfant Terrible Siedlisko w górach Fuchun

Młody muzyk Omar (Amir El-Masry) jest jednym z czterech starających się o azyl imigrantów pochodzących z Syrii. Los rzucił go na archipelag Hebrydów Zewnętrznych na północy Szkocji, gdzie deszczowa pogoda i wzburzone morze wokół to najmniejszy z problemów przyszłych azylantów. W oczekiwaniu na potwierdzenie statusu mężczyźni spędzają czas, ucząc się angielskiego od wolontariuszy (na najdziwniejszych przykładach), spacerując, rozmawiając i oglądając stare odcinki Przyjaciół. Kontuzja ręki uniemożliwia Omarowi ćwiczenie gry na tradycyjnej perskiej lutni odziedziczonej po dziadku, przez co czuje on, że jeszcze bardziej oddala się od swoich przodków i najbliższej rodziny, która została w Syrii. Limbo to słodko-gorzka opowieść o zaczynaniu wszystkiego od początku, w zupełnie nowych okolicznościach i w zupełnie obcym miejscu. W swoim przesyconym subtelnym humorem filmie Sharrock bez patosu pokazuje przejawy zwykłej ludzkiej solidarności, tolerancji i życzliwości w trudnych czasach. Limbo otrzymało „znak jakości” festiwalu w Cannes w 2020 roku, potem było też pokazywane w Toronto i w San Sebastián, by w końcu zdobyć drugie miejsce w głosowaniu publiczności podczas BFI London Film Festival.

Magdalena Maksimiuk

nagrody

British Independent Film Awards 2021 – najlepszy producent; Cairo IFF 2020 - Nagroda FIPRESCI, Golden Pyramid – najlepszy film, Henry Barakat Award – Best Artistic Contribution (Ben Sharrock); Macao IFF 2020 – najlepszy film, scenariusz

Ben Sharrock

Brytyjski reżyser i scenarzysta. Zdobył wykształcenie na Uniwersytecie w Edynburgu, gdzie studiował arabistykę i nauki polityczne, a następnie na Screen Academy Scotland (reżyseria). Jego fabularny debiut Pikadero był pokazywany premierowo w San Sebastián, po czym zdobył ponad 40 nagród i wyróżnień na festiwalach na całym świecie. Limbo otrzymało „znak jakości” festiwalu w Cannes w 2020 roku. Film zdobył drugie miejsce w głosowaniu publiczności podczas BFI London Film Festival.

Filmografia

2011 Closure (short)

2012  The Zealot (short)

2013 Lost Serenity (short)

2015 Pikadero

2015 Patata Tortilla (short)

2020 Limbo 

Twórcy

reżyseria Ben Sharrock
scenariusz Ben Sharrock
zdjęcia Nick Cooke
montaż Karel Dolak, Lucia Zucchetti
muzyka Hutch Demouilpied
obsada Sidse Babett Knudsen, Kenneth Collard, Amir El-Masry, Vikash Bhai
producent Lizzie Francke, Ross McKenzie, Julia Oh, David Segal Hamilton
produkcja Caravan Cinema, Creative Scotland, BFI, Film4
właściciel praw Protagonist
język angielski, arabski