English

Biały Bóg

Kornél Mundruczó
White God / Fehér isten
Węgry, Niemcy, Szwecja 2014 / 120’
Bergman – rok z życia Cmentarz wspaniałości

Na Węgrzech wprowadzono właśnie prawo, które nakłada poważne ograniczenia na wszystkich właścicieli psów-mieszańców. Ludzie zaczynają wrogo spoglądać na te zwierzęta. 13-letnia Lili zaciekle walczy o to, by zatrzymać swojego czworonoga, Hagena. Nie rozumie nieludzkich przepisów i oporu ojca, który w końcu porzuca psa na środku ruchliwej ulicy. Dziewczyna decyduje się wrócić po pupila, ale na miejscu już go nie ma. Hagen błąka się po Budapeszcie, na własnej skórze doświadczając, jak okrutni mogą być ludzie. Musi uciekać przed hyclami, wpada w pułapkę zastawioną przez chciwego bezdomnego, aż w końcu zostaje uwięziony i trenowany do krwawych psich walk. Gdy udaje mu się uciec, dołącza do sfory rozjuszonych zwierząt, które ruszają w miasto. Reżyser mówi, że jego film to połączenie melodramatu, kina przygodowego i filmu o zemście. To także niepokojąca metafora polityczna będąca komentarzem do tego, co obecnie dzieje się na Węgrzech i w całej Europie.

Katarzyna Wolanin

nagrody

Cannes IFF 2014 - Un Certain Regard Award

Kornél Mundruczó

Urodził się w 1975 roku w Gödöllõ na Węgrzech. Ukończył Węgierski Instytut Filmowy. W 2002 roku nakręcił swój pierwszy pełny metraż Kilka pogodnych dni, za który otrzymał wiele nagród. Jak dotąd jego filmy zdobyły ponad 30 wyróżnień na wielu festiwalach, w tym w Cannes, Locarno, Brukseli czy Cottbus. Dziś Mundruczó jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych filmowców węgierskich, znanym także widzom w Polsce – jego filmy były pokazywane podczas Nowych Horyzontów. Reżyseruje także spektakle w TR Warszawa.

Wybrana filmografia

2002 Kilka pogodnych dni / Szép napok / Pleasant Days

2005 Joanna / Johanna

2008 Delta

2010 Łagodny potwór – Projekt Frankenstein / Szelíd teremtés – A Frankenstein-terv / Tender Son: The Frankenstein Project

2014 Biały Bóg / Fehér isten / White God

Artykuły o filmie

Strona oficjalna (1) Strona oficjalna (2)

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Kornél Mundruczó
scenariusz Kornél Mundruczó, Viktória Petrányi
zdjęcia Marcell Rév
montaż Dávid Jancsó
muzyka Asher Goldschmidt
obsada Zsófia Psotta, Sándor Zsótér, Lili Horváth, Lili Monori
producent Viktória Petrányi, Eszter Gyárfás, Michael Weber, Fredrik Zander
produkcja Proton Cinema, Pola Pandora Filmproduktions, Filmpartners, The Chimney Pot
właściciel praw Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język węgierski