English

Historie wojenne, których nie opowiedziały nam nasze matki

Gaylene Preston
War Stories Our Mothers Never Told Us
Nowa Zelandia 1995 / 92’

Siedem kobiet z Nowej Zelandii, które obecnie mają już po 70 - 80 lat, opowiada o tym, jak wyglądało ich życie podczas II wojny światowej. Ich historie łączy osobiste przeżycie rozstania i samotności - to opowieści o życiu i miłości, smutku i radości. Wiele osobistych doświadczeń z tamtych lat pozostawało dotąd tajemnicą. Zmieniający się w czasie wojny porządek społeczny uwypuklił prywatne lęki, społeczne uprzedzenia i zależne od płci standardy. (...) W istocie więc moją rolą było podzielenie materiału i znalezienie tego, co wspólne i co nie tylko pokaże te osobiste historie jak najlepiej, ale także co pozwoli stworzyć z nich jedną całość, która ma początek, środek i koniec..

Gaylene Preston

 

Te opowieści są tak różne i tak niezwykłe jak twarze kobiet, które je opowiadają. Fotografowane przez wybitnego australijskiego operatora, Aluna Bollingera, kobiety dzielą się z widzem swoimi najbardziej bolesnymi wspomnieniami i najbardziej osobistymi szczegółami swego życia seksualnego, bez najmniejszego wahania czy też zażenowania. (…)

Ten film w prosty sposób oddziałuje na emocje. Oto prawdziwi ludzie opowiadają prawdziwe historie, a talent Preston pozwala jej uchwycić bohaterki takimi, jakimi one są - to otwarte i pełne życia osoby, nawet jeśli są smutne. Preston nie manipuluje swoimi rozmówczyniami. Zamiast wyciskać z tych opowieści każdą kroplę melodramatu, reżyserka i jej współpracownicy - łącznie z Judith Fyfe (która zadaje pytania, ale nie jest pokazana na ekranie) - wycofują się i pozwalają tym kobietom samodzielnie, w ich własnym stylu, ustalać rozłożenie akcentów w ich wypowiedziach i kontrolować ilość obnażonych uczuć czy odkrytych sekretów. Dzięki temu podejściu wydaje się, że Preston służy każdemu - nam, pokazywanym kobietom oraz historii.

Hal Hinson, Washington Post

Gaylene Preston jest uważana za jednego z czołowych filmowców Nowej Zelandii. Począwszy od swego pierwszego filmu, All The Way Up There, ciągle powracała do formy dokumentu, a kulminacją jej wysiłków był popularny dokument kinowy pt. War Stories: Our Mothers Never Told Us. Była też producentką nagradzanych dokumentów - Punitive Damage (1999) i Coffee, Tea or Me? (2001) oraz producentką wykonawczą Lands of our Fathers. Jej filmy fabularne, Mr Wrong, a także Ruby and Rata oraz miniserial Bread & Roses zdobyły liczne nagrody w Nowej Zelandii i zagranicą, na stałe wpisując się w kanon nowozelandzkiego kina. Najbardziej znanym filmem Gaylene Preston jest Perfect Strangers z 2003 roku.

Filmografia:

1978 All The Way Up There (dok. / doc.)

1985 Mr Wrong

1990 Ruby and Rata

1993 Bread & Roses (serial TV / TV series)

1995 War Stories: Our Mothers Never Told Us (dok./doc.)

2003 Perfect Strangers

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Gaylene Preston
scenariusz: Gaylene Preston
zdjęcia: Alun Bollinger
muzyka: Jonathan Besser
producent: Gaylene Preston
produkcja: Gaylene Preston Productions, New Zealand Film Commission, New Zealand On Air, Television 3
źródło kopii: New Zealand Film Commission
nagrody: FF Sydney 1995 - najlepszy film dokumentalny / Best Documentary
wersja językowa: angielska