English

Performer

Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
Polska 2015 / 63’

Oskar Dawicki jest jednym z najciekawszych polskich artystów postkonceptualnych. Od wielu lat w swoich pracach szuka odpowiedzi na pytanie, czy Oskar Dawicki w ogóle istnieje. Stworzył wiele projektów portretowych, w których dał się opisywać innym osobom, np. wynajął prywatnego detektywa, by go śledził, a potem pisał raporty na jego temat. Performer jest kolejną próbą odpowiedzenia na to podstawowe pytanie, a zarazem filmem o strukturze wystawy, tyle że performanse Oskara połączone zostały fabułą i emocjami, a nie jak w galerii – wspólną przestrzenią czy dyskursem kuratorskim. To hybryda przyjmująca formę filmu fabularnego w stylu biografii wielkich artystów. Reżyserzy bawią się kliszami, takimi jak figura romantycznego artysty (tutaj Dawicki we własnej osobie), kolekcjonera (Jakub Gierszał), galerzystki (Agata Buzek) czy kolegi-rywala (Andrzej Chyra) – malarstwo zostało u nich jednak zastąpione performansem.

Ewa Szabłowska

nagrody

Berlin IFF 2015 - THINK:FILM Award

Maciej Sobieszczański

Scenarzysta, dramaturg, reżyser. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wykładowca programu fabularnego Studio Prób i nowego programu scenariuszowego Script w Szkole Wajdy oraz Wydziału Scenariopisarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Finalista konkursu Hartley-Merrill (obecnie Script Pro).

Filmografia

2015 Performer

Łukasz Ronduda

Pisarz, badacz, scenarzysta, reżyser. W swojej działalności skupia się na styku sztuki współczesnej i kina. Kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Badacz i znawca filmu eksperymentalnego. Absolwent programu reżyserskiego i scenariuszowego w Szkole Wajdy. Pomysłodawca nagrody filmowej PISF i MSN na produkcję filmu fabularnego dla artysty z pola sztuk wizualnych. Współautor powieści W połowie puste, której bohaterem jest Oskar Dawicki. Autor książek, m.in.: Polska Nowa Fala, historia fenomenu, który nigdy nie istniał; Entuzjaści z amatorskich klubów filmowych; 1,2,3... film / Sztuka pomiędzy Eksperymentem a Archiwum.

Filmografia

2015 Performer

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
scenariusz Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
zdjęcia Łukasz Gutt PSC, archival footage
montaż Rafał Listopad PSM, Mateusz Romaszkan
muzyka Antoni Komasa-Lazarkiewicz
obsada Oskar Dawicki, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Zbigniew Warpechowski, Anda Rottenberg, Jakub Gierszał, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Zawadzka
producent Kuba Kosma, Wojciech Marczewski
produkcja Wajda Studio, Artcore, Film Factory, Heliograf, Telewizja Polska S.A., Kosma Films, Art Stations Foundation
właściciel praw Wajda Studio
język polski
barwa kolor i cz.-b.