English

B-MOVIE: Namiętność i dźwięk w Berlinie Zachodnim

Jörg A. Hoppe, Klaus Maeck, Heiko Lange
B-MOVIE: Lust & Sound in West-Berlin
Niemcy 2015 / 92’

Berlin Zachodni był kolorową wyspą wolności nie tylko na tle szarej smuty NRD. Otoczone murem miasto przyciągało artystów, hedonistów i squattersów, bo życie nocne nie kończyło się tam wraz z końcem nocy, narkotyki były niedrogie, a pustostany – do wzięcia. Filmowy kolaż zmontowany z fragmentów prywatnych nagrań, telewizyjnych newsów i teledysków pokazuje berlińską scenę muzyczną i towarzyską lat 80. Przewodnikiem jest Mark Reeder – muzyk z Manchesteru, który zafascynowany berlińską sceną electro w 1979 roku osiadł w Berlinie i stał się miejską legendą. Pracował jako bramkarz w klubach, kelner, muzyk, manager, aktor oraz jako reporter brytyjskiej telewizji. Na nagraniach z jego archiwum znaleźli się m.in.: Blixa Bargeld w barze Risiko, młodziutki Nick Cave kolekcjonujący „niemiecki gotyk” czy Christiane F balująca wcale nie na dworcu Zoo. Do tego potężna dawka muzyki – od punka po techno, od Davida Bowie po Westbam i pierwszą Love Parade. Wzięło w niej udział zaledwie 100 osób. A kilka miesięcy później upadł mur i Berlin Zachodni przeszedł do historii.

Ewa Szabłowska

nagrody

Berlinale 2015 – Heiner Carow Prize

Jörg A. Hoppe

Dziennikarz i manager muzyczny, wydawca, kiniarz. Producent telewizyjny, reżyser i wydawca programów o muzyce alternatywnej w Tele 5, MTV. Założyciel programu VIVA i VH-1.

Filmografia

1983 Die Wahrheit über Extrabreit

2012 Alles für die Kunst! - Die Fernseh-Masterclass (tv series doc.)

2015 B-MOVIE: Namiętność i dźwięk w Berlinie Zachodnim / B-MOVIE: Lust & Sound in West-Berlin

Klaus Maeck

Urodzony w Hamburgu reżyser, producent i wydawca muzyczny. W latach 80. prowadził pierwszy punkowy sklep płytowy w Hamburgu. Wtedy też zaczął kręcić pierwsze filmy kamerą Super 8. Był wieloletnim managerem Einstürzende Neubauten i wydawcą „Freibank Music Publishing”.

Filmografia

2015 B-MOVIE: Namiętność i dźwięk w Berlinie Zachodnim / B-MOVIE: Lust & Sound in West-Berlin

Heiko Lange

Po ukończeniu Deutsche Sporthochschule w Kolonii przeprowadził się do Berlina, gdzie mieszka i pracuje jako reżyser, pisarz i producent programów telewizyjnych, filmów dokumentalnych i teledysków.

Filmografia

2012 The Noise of Cairo

2015 B-MOVIE: Namiętność i dźwięk w Berlinie Zachodnim / B-MOVIE: Lust & Sound in West-Berlin

Artykuły o filmie

Oficjalna strona filmu

Twórcy

reżyseria Jörg A. Hoppe, Klaus Maeck, Heiko Lange
scenariusz Jörg A. Hoppe, Klaus Maeck, Heiko Lange
zdjęcia Till Vielrose, archival footage
montaż Alexander von Sturmfeder
muzyka Mark Reeder
producent Jörg A. Hoppe, Klaus Maeck, Heiko Lange
właściciel praw DEF Media GmbH
język niemiecki, angielski
barwa kolor i cz.-b.