English

4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni

Cristian Mungiu
4 Months, 3 Weeks and 2 Days / 4 luni, 3 saptamini si 2 zile
Rumunia 2007 / 113’
">

[Ubiegłoroczna] Złota Palma w Cannes, i to najzupełniej zasłużona: mocne, chwilami bolesne wręcz uderzenie. Rumuński reżyser bardzo umiejętnie łączy w nim estetykę dokumentu (długie, zwykle równe scenom ujęcia, statyczna jak w Wielkim Bracie kamera, jak z życia wzięte dialogi) z napięciem, którego nie powstydziłby się rasowy thriller.
Akcja rozgrywa się u schyłku komunizmu w Rumunii, bodaj jedynym kraju dawnego bloku, gdzie aborcja była nielegalna. (…) Kobieta, która próbowała go złamać (…), narażała się nie tylko na wyrok, ale przede wszystkim na serię trudnych do zniesienia upokorzeń (…). Taki los spotyka bohaterki filmu Mungiu, dwie przyjaciółki, studentki politechniki mieszkające w jednym pokoju w bukareszteńskim akademiku - Otilię i Gabitę. Gabita jest w ciąży, chce ją usunąć, ale sytuacja przytłacza ją i niemal paraliżuje.

Paweł Mossakowski, Gazeta Wyborcza

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Cristian Mungiu
scenariusz: Cristian Mungiu
zdjęcia: Oleg Mutu
obsada: Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov, Alexandru Potoceau, Ion Sopderu, Doru Ana
producent: Cristian Mungiu, Oleg Mutu
produkcja: Mobre Films
dystrybutor w Polsce: Gutek Film
nagrody: IFF Cannes 2007 - Złota Palma / Golden Palm, Nagroda FIPRESCI / , FIPRESCI Prize; European Film Awards 2007 - najlepsza reżyseria / Best Director, najlepszy film / Best Film; IFF San Sebastián 2007 - Nagroda FIPRESCI / FIPRESCI Prize
wersja językowa: rumuńska