English

33

Kiko Goifman
Brazylia 2002 / 75’

Reżyser Kiko Goifman, wiedząc, że jako dziecko został adoptowany, w wieku 33 lat postanowił wyruszyć na poszukiwanie swojej biologicznej matki. Na podstawie wskazówek otrzymanych od detektywów w São Paulo i Belo Horizonte, a także w oparciu o internetowy pamiętnik, który pisał w czasie poszukiwań, twórca zbudował film, łącząc w nim różne gatunki i style wypowiedzi (m.in. film noir). Dzieło dokumentuje emocjonalną drogę autora, reżyser nie pominął też wątku swojej adopcyjnej matki. Film 33 wprowadza widza w głąb dziwnego świata detektywów, którzy poruszają się pomiędzy tym, co dozwolone, a tym, co nielegalne, pomiędzy sferą publiczną a prywatną. Pokazuje również reakcje czytelników internetowego pamiętnika Kiko Goifmana, które także okazały się ważne dla procesu poszukiwań.

MFF Sao Paulo 2003

 

Adopcja to wciąż temat tabu w Brazylii. Ja sam zostałem adoptowany i chciałbym, aby ludzie potrafili rozmawiać o adopcji bardziej otwarcie. Gotowy dokument pokazuje cały mój zespół, ich głosy i wizje, choć planowaliśmy, że to będzie całkowicie obiektywny obraz. W istocie rzeczy zawsze znajduję się w jakiś sposób wewnątrz filmu, który kręcę. Dlatego nie chcę być bardziej widoczny i słyszalny w moich dokumentach, niż to naprawdę konieczne. Tym razem zrobiłem wyjątek. Naprawdę trudno jest stworzyć dokument na tak osobisty temat.

Kiko Goifman

Kiko Goifman urodził się w Minas Gerais w 1970 roku. Ukończył antropologię na Uniwersytecie Federalnym w Minas Gerais, gdzie uczył się także teorii komunikacji politycznej. Ponadto, uzyskał tytuł magistra w zakresie multimediów na Uniwersytecie w Campinas. Jako dokumentalista wyprodukował takie filmy, jak seria Paisagens Urbanas, O Pintor (o malarzu Iberê Camargo), oraz współprodukował Caligrama Eliane Caffé i Enigma de um Dia Joela Pizziniego. Nakręcił także filmy Tereza (o życiu codziennym w więzieniu), Clones, Bárbaros, Replicantes czyOlhos Pasmados (o przemocy wobec starych ludzi).

Filmografia:

1992 Tereza (dok. / doc.)

1994 Clones, Bárbaros, Replicantes (dok. / doc.)

1996 Paisagens Urbanas (TV)

1994 O Pintor (dok. / doc; z Jurandirem Müllerem / with Jurandir Müller)

2000 Olhos Pasmados (dok. / doc.)

2002 33 (dok. / doc.)

2003 Morte Densa (dok. / doc.)

2004 Território vemelho (dok. kr.m. / doc. short film)

2007 Handerson eas Horas (TV)

2006 Atos dos Homes / Act of Men (dok. / doc.)

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Kiko Goifman
scenariusz: Kiko Goifman, Claudia Priscilla
muzyka: Tetine
obsada: Kiko Goifman
producent: Claudia Priscilla, Jurandir Müller, Roberto Tibiriçá
produkcja: TV Cultura
wersja językowa: portugalski