English

Angel Mine

David Blyth
Nowa Zelandia 1978 / 63’

Film otwiera coś na kształt sennej fantazji w formie telewizyjnej reklamy. Dwie nagie postaci promują Angel Mine - lek, który rozwiązuje wszelkie problemy małżeńskie. Przenosimy się do sfery realnej, gdzie jesteśmy świadkami długiej i niezbyt mądrej sprzeczki pary, szykującej się na imprezę, na którą żadne z nich nie ma specjalnej ochoty. W dalszej części film wciąż oscyluje pomiędzy szarą przedmiejską rzeczywistością a światem fantazji. W sferze wyobrażeń dwójkę bohaterów ściga i zastrasza tajemnicza para ich alter-ego, ubranych w skóry i punkowe gadżety. W rzeczywistości nękają ich problemy natury seksualnej- ich wzajemne relacje mają się nijak do fantazji i oczekiwań. Im bardziej bohaterowie tłamszą swoje instynkty, tym bardziej brutalne i nieskrępowane są rządze ich alternatywnych odpowiedników.

Celluloid Dreams. A Century of Film in New Zealand

 

Od powstania New Zealand Film Commission żaden film nie wywołał tyle wrzawy w nowozelandzkim środowisku filmowym. W sprawę zaangażował się nawet minister spraw wewnętrznych, Alan Highet, który domagał się zaostrzenia cenzury i restrykcyjnego kontrolowania, na co wydawane są pieniądze podatników. Tymczasem Angel Mine, wyprodukowany za zaledwie 30 tysięcy dolarów, to coś więcej niż tylko projekt, który miał wywołać skandal i środowiskowy zgiełk. To przede wszystkim odważny głos w dyskusji na temat współczesnego konsumpcjonizmu i destrukcyjnego wpływu telewizyjnych reklam na przeciętnych mieszkańców przedmieść.

Mike Nicolaidi, Variety

David Blyth znany z szokujących, kontrowersyjnych filmów, zaczynał jako twórca eksperymentalnych krótkich metraży. Zauważony już przy okazji swojego długometrażowego debiutu Angel Mine, został zaszufladkowany jako twórca ryzykowny, ze względu na agresywny i eksperymentalny charakter swoich obrazów. W wyniku niechęci potencjalnych producentów następny film - horror Death Warmed Up - udało mu się zrobić dopiero w 1984 roku. W latach 1984 -1992 mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Po powrocie do Nowej Zelandii zrealizował udany film dla dzieci Moonrise. Po bezskutecznym poszukiwaniu środków na kolejne długie metraże, zwrócił się w stronę cyfrowych projektów wideo i dokumentów.

Wybrana filmografia:

1976 Circadian Rhythms (kr.m. / short)

1978 Angel Mine

1984 Death Warmed Up

1990 Red Blooded American Girl

1992 Moonrise

2001 Bound for Pleasure (dok./doc.)

2002 Our Oldest Soldier (dok./doc.)

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria: David Blyth
scenariusz: David Blyth
zdjęcia: John Earnshaw
muzyka: Mark Nicholas
obsada: Derek Ward, Jennifer Redford, Myra De Groot, Mike Wilson
producent: David Blyth, Warren Sellars
produkcja: Ila Productions
źródło kopii: New Zealand Film Commission
wersja językowa: angielska