English

15 stron świata

Zuzanna Solakiewicz
15 Corners of the World
Polska 2014 / 79’
film wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce

Zanurz się w alternatywnej rzeczywistości stworzonej z abstrakcyjnych form, dźwięków i obrazów. Przewodnikiem po tym świecie będzie Eugeniusz Rudnik, człowiek, który za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetycznej zrewolucjonizował muzykę. Charyzmatyczny kompozytor i reżyser dźwięku współtworzył jeden z największych fenomenów polskiej kultury XX wieku – legendarne Studio Eksperymentalne Polskiego Radia. Dźwięk to dla niego kawałek taśmy magnetycznej, który można dotknąć, uciąć, skleić. Eksperymentalny dokument Zuzanny Solakiewicz zbudowany jest tak jak muzyka Rudnika – na zasadzie kolażu. Jest hołdem złożonym epoce analogowej i muzyce komponowanej ze ścinków rzeczywistości akustycznej, która nas otacza: dźwięków zwyczajnych, niechcianych lub odrzuconych. Wizualizacje muzyki, współczesne i archiwalne materiały użyte jako tkanka filmowa, poszerzają percepcję i otwierają świat muzyki eksperymentalnej nawet dla najbardziej opornego ucha.

nagrody

Locarno FF (Semaine de la critique) - Best Film

Zuzanna Solakiewicz

Urodzona w 1978 roku, absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała reżyserię filmową w Sam Spiegel Film and Television School w Jerozolimie. Odbyła także staż w PWSFTviT w Łodzi. Autorka nagradzanych esejów historycznych i antropologicznych. Reżyserka krótkich metraży i dokumentów: Kabaret Polska (2008), Tak, to jest (2009), Jorcajt (2012). W 2009 roku w Warszawie stworzyła cieszące się wielką popularnością przedstawienie dla dzieci Krowa Andżelajna.

Filmografia

2008 Kabaret Polska / Cabaret Poland

2009 Tak, to jest / So It Goes

2012 Jorcajt / Yorzeit

2014 15 stron świata / 15 Corners of the World

Twórcy

reżyseria Zuzanna Solakiewicz
scenariusz Zuzanna Solakiewicz
zdjęcia Gregory Zvika Portnoy
montaż Mateusz Romaszkan
muzyka Eugeniusz Rudnik
producent Marta Golba
produkcja Endorfina Studio, Hupe Films (Germany), Instytut Adama Mickiewicza, Narodowy Instytut Audiowizualny, Mazowiecki Fundusz Filmowy (Mazovia Film Found), TVP Kultura, Narodowe Centrum Kultury, Centrala, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę (The Association of Creative Initiatives ę), wsparcie (support): Polski Instytut Sztuki Filmowej (Polish Film Institute), Film und Medien Stiftung NRW (Germany)
właściciel praw Endorfina Studio
język polski