English

Gliniarz samuraj

Amir Shervan
Samurai Cop
USA 1989 / 95’

Na ulice wkracza nowy gracz – słynący z bezwzględności gang Katana. Jedyną osobą zdolną go powstrzymać jest detektyw Joe Marshall, zwany przez kumpli Samurajem. Film irańskiego reżysera to nic innego jak niewiarygodnie niskobudżetowa odpowiedź na modne w latach 80. kino policyjne w stylu Zabójczej broni, opierające się na formule buddy movie. To jednocześnie jeden z najsłynniejszych filmów „tak złych, że aż dobrych”, produkcja powalająca brakiem scenariuszowej logiki, nieudolnym aktorstwem i kuriozalnymi dialogami. Tu wszystko jest cudownie fatalne.

Amir Shervan

Irański reżyser, producent, aktor i scenarzysta (1929-2006). Po studiach teatralnych w Pasadenie (Kalifornia) wrócił do ojczyzny i rozpoczął obiecującą karierę na planie filmu Parviza Khatibiego, Vaareite Bahari (1949). Po irańskiej rewolucji wyjechał do Stanów Zjednoczonych i mieszkał w Kaliforni. W latach 1987-1992 reżyserował i produkował filmy akcji, m.in. Gliniarza samuraja z Mattem Hannonem i Robertem Z'Darem w rolach głównych. Film został odrestaurowany i wydany na DVD w 2013 roku przez Cinema Epoch. 

Wybrana filmografia

1968 Zani be-name-Sharab

1987 Hollywood Cop

1989 Gliniarz samuraj / Samurai Cop

1990 Killing American Style

1992 Young Rebels

Twórcy

reżyseria Amir Shervan
scenariusz Amir Shervan
zdjęcia Peter Palian
montaż Amir Shervan, Ruben Zadurian
muzyka Alan DerMarderosian
obsada Robert Z'Dar, Matt Hannon, Jannis Farley, Mark Frazer, Melissa Moore, Krista Lane, Gerald Okamura, Jimmy Williams
producent Orlando Corradi, Amir Shervan
produkcja Hollywood Royal Pictures
właściciel praw Cinema Epoch
język angielski