English

Czarne słońce

Krzysztof Zanussi
Black Sun / Il sole nero
Włochy, Francja 2007 / 104’
" data-slides="auto">

Czarne słońce, oparte na sztuce Rocco Familiariego, inspirowane jest autentycznymi wydarzeniami, które rozegrały się dwadzieścia lat temu. Mieszkający w Katanii, Agata i Manfredi, to młoda para zakochanych, których szczęście przerywa zamordowanie mężczyzny. Po doznanym szoku w Agacie rodzi się pragnienie zemsty. Nie ufa systemowi sądownictwa, który skłania się ku łagodności i bierności. Postanawia sama wymierzyć sprawiedliwość. Pewnego dnia samodzielnie identyfikuje mordercę i stopniowo uwodzi go.

Ten film dzięki idealistycznej wizji miłości, filozoficznemu tonowi i bogatej symbolice ma niemal uniwersalny charakter, choć jednocześnie jest obrazem bardzo osobistym. Valeria Golino jako Agata pokazuje nadzieję i determinację swojej zmierzającej do tragedii bohaterki.

MFF Pusan, 2007

 

Agata i Manfredi są jak anioły, a anioły nie przestrzegają najnowszych trendów w modzie. Właściwie ubranie nie jest w ogóle konieczne, jeżeli mówimy o niewinności - niewinności nie z tego świata. Agata i Manfredi są bardzo piękni, bardzo zakochani i... bardzo nadzy.

Podczas prób, na dzień przed rozpoczęciem zdjęć, zacząłem wyjaśniać Valerii Golino i Lorenzo Balducci moje osobiste rozumienie idei niewinności. Natomiast o tym, że mają zagrać nago dowiedzieli się dopiero w pierwszym dniu zdjęć.

Krzysztof Zanussi

Uwaga: w ramach Repliki Festiwalu w kinach Dolnego Śląska - w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Polanicy i Bolesławcu - odbędą się dodatkowe pokazy filmu. Szczegóły: tutaj

Krzysztof Zanussi urodził się w 1939 r. w Warszawie. Studiował fizykę i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w szkole filmowej w Łodzi. Karierę reżyserską rozpoczął w 1966 r. Od tego momentu pracował dla kina, telewizji oraz teatru. W jego filmografii znajduje się wiele uznanych dzieł, m.in.: Struktura kryształu, Iluminacja, Barwy ochronne, Kontrakt, Paradygmat, Rok spokojnego słońca czy Cwał.

Wybrana filmografia:

1969 Struktura kryształtu/ The Structure of Crystal

1972 Iluminacja/ Illumination

1976 Barwy ochronne/ Camouflage

1978 Spirala/ Spiral

1985 Paradygmat, czyli potęga zła/ Paradigma

1984 Rok spokojnego słońca/ The Year of the Quiet Sun

1992 Dotknięcie ręki/ The Silent Touch

1995 Cwał/ In Full Gallop

2000 Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową/ Life As the Fatal Sexually Transmitted Disease

2007 Czarne słońce/ Il sole nero/ Black Sun

Twórcy

reżyseria: Krzysztof Zanussi
scenariusz: Krzysztof Zanussi, Rocco Familliari, Glovani Cardillo
zdjęcia: Ennio Guarnieri
muzyka: Wojciech Kilar
obsada: Valeria Golino, Kaspar Capparoni, Lorenzo Balducci, Toni Bertorelli, Victoria Zinny
producent: Igor Uboldi
produkcja: SBS Films, UGC International, Edelweiss Production
właściciel praw: bdcka
wersja językowa: włoska