English

Chaotyczna Ana

Julio Medem
Chaotic Ana / Caótica Ana
Hiszpania 2007 / 120’
" data-slides="auto">

Ana to piękna, mieszkająca na Ibizie osiemnastolatka, która z młodzieńczą pasją tworzy malarstwo naiwne. Pewnego dnia Justine, wspierająca sztukę kosmopolitka, chcąc zachęcić dziewczynę do twórczych poszukiwań, proponuje jej przeprowadzkę do Madrytu. Ana ma tam zamieszkać z grupą młodych artystów, innych podopiecznych Justine. Jest to początek podróży, która zaprowadzi bohaterkę na odległe kontynenty. Dzięki hipnozie Ana pozna swoje poprzednie wcielenia, które przez wieki żyły jedynie w sferze mitów. Podejmie również wyzwanie i spróbuje przerwać ciąg odwiecznej agresji, której ślady wciąż tkwią w jej chaotycznej duszy.

FF Rzym 2007

 

Tak jak w filmie Kochankowie z kręgu polarnego, Julio Medem tworzy historię przypominającą ogromny fresk. Związki między postaciami i wydarzeniami podlegają tu raczej regułom języka poetyckiego niż narracji. Obraz stanowi hołd dla siostry reżysera - Any, która zmarła w 2000 roku i której obrazy można zobaczyć w filmie. Chaotyczna Ana to wspaniałe, zmysłowe dzieło, które stworzyć mógł tylko Medem, najodważniejszy autor w hiszpańskim kinie.

FF Nowy Jork 2007

Julio Medem urodził się w San Sebastián w Hiszpanii i studiował medycynę na Universidad del País Vasco. Pracował jako krytyk filmowy w San Sebastián w gazecie La Voz de Euskadi, a następnie wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych i swój debiut pełnometrażowy Vacas (1992). W następnych latach zrealizował La ardilla roja (1993), Tierra (1996), Kochanków z kręgu polarnego (1998), Lucía y el sexo (2001), a także La pelota vasca. La piel contra la piedra (2003).

Wybrana filmografia:

1992 Vacas / Cows

1993 La ardilla roja / The Red Squirrel

1996 Tierra / Earth

1998 Kochankowie z kręgu polarnego / Los amantes del Círculo Polar / The Lovers of the Arctic Circle

2001 Lucía y el sexo / Sex and Lucia

2007 Chaotyczna Ana / Caótica Ana / Chaotic Ana

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria: Julio Medem
scenariusz: Julio Medem
zdjęcia: Mario Montero
muzyka: Jocelyn Pook
obsada: Manuela Vellés, Bebe, Charlotte Rampling, Asier Newman, Nicolas Cazalé
producent: Simon de Santiago, Enrique López Lavigne, Koldo Zuazua, Julio Medem
produkcja: Sogecine
właściciel praw: Sogepaq
wersja językowa: hiszpańska, angielska