English

Asura: Miasto szaleństwa

Kim Sung-su
Asura: City of Madness / Asura
Korea Południowa 2016 / 136’
Free Fire

W mitologii hinduizmu słowo „Asura” oznacza zmagające się ze sobą bóstwa o nadludzkiej mocy, które poróżniła chciwość i żądza. To znakomita metafora, gdyż film Kima Sung-su, specjalisty od brutalnego kina gangsterskiego, opowiada o rozgniewanych na świat i siebie, wysoko postawionych ludziach mocujących się z demonami. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym mieście, gdzie urzędujący burmistrz walczy o wpływy z rywalami reprezentowanymi przez skorumpowanego prokuratora. Łącznikiem między nimi jest mizantropiczny gliniarz. Próżno tu szukać rycerzy na białych koniach i postaci wzbudzających choćby cień sympatii. Przeszło dwugodzinny seans przesycony jest cynicznym komentarzem na temat elit, które choć zostały powołane do służenia ogółowi społeczeństwa, to taplają się w moralnym bagnie.

Bartosz Czartoryski

nagrody

Blue Dragon Awards 2016 – Popular Star; BCFA 2016 – Best Actor; Korean Association of Film Critics Awards 2016 – Ten Best Films of the Year

Kim Sung-su

Urodził się w 1961 roku w Seulu, studiował film na Uniwersytecie Dongguk, pracował jako asystent reżysera i scenarzysta przy produkcji filmów Black Republic (1990) i Berlin Report (1991) w reżyserii wiodącego przedstawiciela koreańskiej Nowej Fali, Parka Kwang-su. W 1995 zrealizował swój pełnometrażowy debiut Run Away. Jego wczesne filmy, hity Beat (1997) i City Of The Rising Sun (1999), wykreowały popularnego aktora Junga Woo-sunga na młodą ikonę koreańskiego kina. Przełomowym dla niego okazał się Wojownik Musa (2001), zapierający dech w piersi swoją skalą, epicki fresk nakręcony w Chinach. Jest współzałożycielem firmy producenckiej NaBi Pictures, działającej na rynku od 2002 roku, reżyserem reklam, wideoklipów, a także spektaklu na Expo w Szanghaju w 2010 roku. W 2013 roku powrócił wysokobudżetowym filmem Flu, w 2016 wyreżyserował Asurę..., potwierdzając swój status reżysera oddającego w swoich filmach ducha koreańskiego kina i społeczeństwa.

Wybrana filmografia

1995 Run Away

1997 Beat / Biteu

2001 Wojownik Musa / Musa / The Warrior

2003 Yeongeo wanjeonjeongbok / Please Teach Me English

2013 Gamgi / A Gripe

Twórcy

reżyseria Kim Sung-su
scenariusz Kim Sung-su
zdjęcia Lee Mo-gae
montaż Kim Jae-Bum, Kim Sang-beom
muzyka Lee Jae-jim
obsada Jung Woo-sung, Hwang Jung-min, Ju Ji-hun
producent Han Jae-Duk, Hyun Kang, Kim Jeong-Min
produkcja Sanai Pictures
właściciel praw CJ entertainment
język koreański
barwa kolor