English

Bliskość

Kantemir Balagov
Closeness / Tesnota
Rosja 2017 / 118’
20th Century Women Félicité

Bliskość w uznanym za objawienie canneńskim debiucie Kantemira Bałagowa ma w sobie wiele z zaduchu. I nic dziwnego, znajdujemy się w końcu we wrzącym kotle północnego Kaukazu u schyłku lat dziewięćdziesiątych, gdzie warunkiem przetrwania jest lojalność wobec „plemienia”: rodziny i etnicznej wspólnoty. Bałagow patrzy na rodzinny Nalczyk oczami młodej Żydówki, uwikłanej w sieć znienawidzonych zależności, w imię których dziewczyna ma poświęcić się, by ocalić brata. Ilana (rozsadzająca ciasne kadry swoją niesamowitą energią Daria Zhovner) próbuje wymknąć się ograniczeniom, szuka wolności, boksuje się z rzeczywistością, podczas gdy Bałagow zamyka wokół niej świat jak ring. Elektryzujący, miejscami brutalny, momentami kontrowersyjny debiut 26-latka jest zwiastunem nowego, wyjątkowego filmowego talentu. 

Małgorzata Sadowska

nagrody

Cannes IFF 2017 - FIPRESCI Prize; Sochi Open Russian Film Festival 2017 - Best Debut, Prize of the Guild of Russian Film Scholars and Film Critics

Kantemir Balagov

Urodzony w 1991 roku rosyjski reżyser i scenarzysta, pochodzący z Nalczyku w Kabardo-Bałkarii. Wychowanek Aleksandra Sokurowa, absolwent kursów, które twórca Cielca prowadził na państwowym uniwersytecie w Nalczyku. Debiutancki pełny metraż Bałagowa – poruszająca Bliskość opowiadająca o młodej Żydówce z Kaukazu – światową premierę miał w sekcji Inne Spojrzenie na MFF w Cannes w 2017 roku, gdzie film został wyróżniony Nagrodą FIPRESCI.

Filmografia

2017 Bliskość / Tesnota / Closeness

2019 Wysoka dziewczyna / Dylda / Beanpole

Twórcy

reżyseria Kantemir Balagov
scenariusz Kantemir Balagov, Anton Yarush
zdjęcia Artem Emelianov
montaż Kantemir Balagov
dźwięk Andrey Nikitin
obsada Darya Zhovnar, Atrem Cipin, Olga Dragunova, Veniamin Kac
producent Nikolay Yankin, Edward Pichugin, Alexander Sokurov
produkcja Example of Intonation, Alexander Sokurov’s Fund, LenFilm Production
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język rosyjski, kabardyjski
barwa kolor