English

Dziewczyna i pająk

Ramon Zürcher, Silvan Zürcher
The Girl and the Spider / Das Mädchen und die Spinne
Szwajcaria 2021 / 98’
Córka rybaka Gritt

Lisa porzuca współlokatorów i wyprowadza się do mieszkania, w którym będzie żyć sama. W ciągu tych dwóch dni i jednej nocy zostanie utkana misterna sieć ukrytych tęsknot i cichych emocji. Przejście z jednego mieszkania do drugiego, energia, którą wyzwala zakończenie jednego etapu i rozpoczęcie kolejnego, wprowadza wszystkich w stan napięcia, przenoszącego się jak opryszczka z ust Lisy na usta Mary. Relacja dziewczyn nie jest nazwana wprost, ale łatwo się zorientować, że nie były tylko współlokatorkami. Przeprowadzkę oglądamy z perspektywy porzuconej Mary, która nie wie, co ze sobą zrobić i najczęściej stoi na uboczu. Rozgrywający się niemal w całości we wnętrzach film ma strukturę tytułowej pajęczej sieci o doskonałej, kruchej geometrii. A topografia nowego i starego mieszkania może posłużyć jako mapa pomagająca zrozumieć życie wewnętrzne ich lokatorów. Twórcom udało się uchwycić rzeczy, które ludzie robią, kiedy myślą, że nikt nie patrzy. Nieustannie zaskakiwani są też widzowie. Dynamiczne, niespodziewane zmiany punktów widzenia wtajemniczają ich w szczegóły, których nikt nie zauważa, poza pająkiem koczującym w rogu pokoju.

nagrody

MFF w Berlinie 2021 (sekcja Encounters) - najlepsi reżyserzy, nagroda FIPRESCI

Ramon Zürcher

(ur. 1982) Ukończył studia w zakresie sztuk wizualnych w Bern School of Art. W 2005 roku otrzymał Nagrodę im. Kiefera Hablitzela (stypendium krajowe) za filmy wideo. Następnie studiował na DFFB w Berlinie. Jego filmem dyplomowym był The Strange Little Cat, który po premierze na Berlinale był pokazywany i nagradzany na wielu festiwalach na całym świecie.

Filmografia

2007 Heute mag ich dieses Lied / Today I Like This Song (short)

2009 Reinhardtstraße (short)

2010 Passanten / Passersby (short)

2011 Gestern hat sich meine Freundin ein Fahrrad gekauft / Yesterday My Friend Bought a Bike (short)

2013 Das merkwürdige Kätzchen / The Strange Little Cat 

2021 Dziewczyna i pająk / Das Mädchen und die Spinne / The Girl and the Spider (co-dir.)

Silvan Zürcher

(ur. 1982) Studiował filozofię, filmoznawstwo i germanistykę na uniwersytetach w Bernie i Zurychu. Przez cały okres studiów pracował jako kinooperator. W latach 2009-2014 studiował produkcję filmową na DFFB w Berlinie. Wyprodukował kilka krótko- I średniometrażowych filmów, a studia ukończył jako współautor The Strange Little Cat.

Filmografia

2010 Zombie (short)

2021 Dziewczyna i pająk / Das Mädchen und die Spinne / The Girl and the Spider (co-dir.)

Twórcy

reżyseria Ramon Zürcher, Silvan Zürcher
scenariusz Ramon Zürcher, Silvan Zürcher
zdjęcia Alex Haßkerl
montaż Ramon Zürcher, Katharina Bhend
muzyka Philipp Moll
dźwięk Balthasar Jucker
obsada Henriette Confurius, Liliane Amuat, Ursina Lardi, Flurin Giger, André M. Hennicke, Ivan Georgiev
producent Aline Schmid, Adrian Blaser
produkcja Beauvoir Films
właściciel praw Cercamon
język niemiecki