English

Wściekły błysk

Ainhoa Rodríguez
Destello bravió / Destello bravío
Hiszpania 2021 / 98’
Reduta

Zmysłowy, surrealistyczny debiut hiszpańskiej artystki wizualnej Ainhoy Rodríguez, który zgodnie z tytułem uderza z dziką energią i oślepia pięknem. Isa nagrywa na magnetofonie proroctwa lub wiadomości do siebie samej. Na wypadek gdyby zniknęła albo straciła pamięć. Cita czuje się uwięziona w domu pełnym świętych figurek, a Maria opłakuje zmarłego męża. Oprócz nich na ekranie pojawia się cały panteon kobiet, strażniczek opowieści i sekretów miasteczka. Wszystkie poruszają się w dziwnej czasoprzestrzeni, pomiędzy wspomnieniami, apatią dnia codziennego a głębokim pragnieniem wyzwalających doświadczeń. Wyludnione miasteczko wygląda, jakby czekało, aż wszystko się rozpadnie. Położone wśród jałowych księżycowych krajobrazów hiszpańskiej prowincji pozostaje, niczym w bajkach, nienazwane. Wściekły błysk to kronika kilku dni rozwijająca się w meandrującym rytmie. Oda do miejsca na krawędzi zniknięcia, przywodząca na myśl Antologię duchów miasta Denisa Côté czy Siłę ognia Olivera Laxe'a, choć znacznie bardziej transowa i ezoteryczna. Pragnienia i fantazje kobiet, realizm społeczny z magicznym łączą się tu w kakofonii nadprzyrodzonych dźwięków i zjawisk, w niezwykle oryginalnym błysku filmowej inwencji.

Ewa Szabłowska

nagrody

MFF w Wilnie 2021 – najlepszy reżyser; FF w Maladze 2021 – najlepszy montaż, Specjalna Nagroda Jury; MFF w Burgas 2021 - najlepszy film; Abycine Lanza. Independent Film Market 2020 - Work in Progress Abycine Lanza Award; IFF of Gijón, FICX 2020 - DCP Deluxe Award - Push and Play Work in progress; Primer Test IFF of Tarragona, REC 2020 - Eclair Award International Projection

Ainhoa Rodríguez

Urodzona w 1982 roku hiszpańska artystka wizualna i reżyserka. Zrobiła doktorat w dziedzinie mediów audiowizualnych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Kiedy nie kręci filmów, pracuje jako nauczycielka i prowadzi warsztaty dla kobiet z obszarów wiejskich na temat nienormatywnych perspektyw w kinie. Jej krótkie formy były pokazywane na festiwalach na całym świecie. Wściekły błysk jest jej debiutem fabularnym.

Filmografia

2006 Muñecas / Dolls (short)

2008-2009 Aprende con… (TV series)

2011 Labios / Lips (short)

2016 Fade (short)

2019 Ellxs (short doc)

2021 Wściekły błysk / Destello bravió

Twórcy

reżyseria Ainhoa Rodríguez
scenariusz Ainhoa Rodriguez
zdjęcia Willy Jáuregui
montaż José Luis Picado
muzyka Paloma Peñarrubia, Alejandro Lévar
obsada Guadalupe Gutiérrez, Carmen Valverde, Isabel Mendoza
producent Ainhoa Rodríguez, Lluís Miñarro
produkcja Tentación Cabiria, Eddie Saeta
właściciel praw Patra Spanou
język hiszpański