English

Mapa ludzkiego serca

Vincent Ward
Map of the Human Heart
USA 1992 / 126’
" data-slides="auto">

Mapa ludzkiego serca pokazuje przepiękną historię ludzkiej przygody - przygody najcenniejszej, takiej, która opiera się nie na przemocy, a na niezwykłej osobistej podróży. Czasem trudno uwierzyć, jak wielkie odległości można pokonać w trakcie jednego ludzkiego życia. Ten film opowiada o człowieku, który na początku nie mógł nawet sobie wyobrazić końca swojej podróży.

Historia zaczyna się w latach 30. XX wieku na Arktyce. Młody Eskimos, Avik, jest zafascynowany pracą brytyjskiego kartografa, Russella, który przybył do eskimoskiej wioski samolotem, czym wzbudził sensację. Kiedy Russell odlatuje do Montrealu, zabiera ze sobą Avika, ponieważ chłopak ma gruźlicę i potrzebuje profesjonalnego leczenia. Pobyt w mieście jest dla niego czymś niezwykłym - chłopak nawet nie podejrzewał, że takie miejsca istnieją. W szpitalu bohater, który jest Eskimosem jedynie w połowie, poznaje Albertine, pół-Indiankę pół-białą i zaprzyjaźnia się z nią na całe życie. Film pokazuje ich związek zawieszony pomiędzy dwoma, tak odmiennymi światami.

Roger Ebert, Chicago Sun Times

 

Ten film ma powagę symfonii. Ward jest marzycielem, jednak jego utopie nie mają nic wspólnego ze słabością i oderwaniem od rzeczywistości. Reżyser grzebie w mitycznym tyglu, czerpie z tego, czego można się nauczyć od szamanów i bajarzy, którzy przy ognisku opowiadali swoje sny.

Hal Hinson, Washington Post

Vincent Ward urodził się w 1956 roku w Greytown. Jego matka była pochodzącą z Hamburga Żydówką, która uciekła z nazistowskich Niemiec do Palestyny, jego ojciec pochodził z Nowej Zelandii. Początkowo interesował się teatrem, potem zajął się również sztukami plastycznymi i filmem - zarówno fabularnym jak i dokumentalnym. Uczył się w Ilam School of Art w Christchurch, a potem w Fine Arts School w Cantenbury, skąd został wydalony w 1978 roku. Osiedlił się w rezerwacie Te Urewera, aby tam zrealizować In Spring One Plants Alone, które dokończył dopiero w 1980 roku. Dwa lata wcześniej zrealizował A State of Siege na podstawie powieści Janet Frame, a w 1984 roku - swój pełnometrażowy debiut, Dojrzewanie, który był pierwszym nowozelandzkim filmem pokazywanym na festiwalu w Cannes. Cztery lata później zrobił film Nawigator: odyseja średniowieczna, który również został zaprezentowany w Cannes. W 1998 roku Ward wyreżyserował Mapę ludzkiego serca z 34-milionowym budżetem (Nawigator został zrealizowany za jedyne 2 miliony). Napisał scenariusz do trzeciej części Obcego, a w tym samym czasie pracował nad własnym reżyserskim projektem - Między piekłem a niebem. W 2003 roku był producentem wykonawczym filmu Edwarda Zwicka - Ostatni samuraj. Dwa lata później wyreżyserował River Queen. Jego ostatnim jak do tej pory reżyserskim projektem jest zrealizowany w tym roku dokument Rain of the Children.

Filmografia:

1978 A State of Siege (śr.m. / mid.)

1980 In Spring One Plants Alone (śr.m. / mid.)

1984 Dojrzewanie / Vigil

1988 Nawigator: odyseja średniowieczna / The Navigator: A Medieval Odyssey

1992 Mapa ludzkiego serca / Map of the Human Heart

1998 Między piekłem a niebem / What Dreams May Come

2005 River Queen

2008 Rain of the Children

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Vincent Ward
scenariusz: Vincent Ward, Louis Nowra
zdjęcia: Eduardo Serra
muzyka: Gabrielle Yared
obsada: Jason Scott Lee, Patrick Bergen, Anne Parillaud, Robert Joamie, Ben Mendelsohn, Jeanne Moreau, Clotilde Courau, John Cusack
producent: Tim Bevan, Vincent Ward
produkcja: Vincent Ward Film Productions, Les Films Ariane, Sunrise Films, Australian Film Finance Corporation, Map Films, PolyGram Filmed Entertainment, Working Title Films
właściciel praw:
nagrody: IFF Tokyo 1993 - nagroda za wkład artystyczny / Best Artistic Contribution Award
wersja językowa: angielska