English

70 lat WFDiF. Wrocław w dokumencie

70 years WFDiF. Wrocław in the document
Polska  / 81’
70 lat WFDiF. Wrocław w Polskiej Kronice Filmowej

W Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie powstało kilkanaście filmów dokumentalnych o Wrocławiu. Niemal wszystkie z nich zostały zaprezentowane podczas licznych przeglądów organizowanych przez Kadry Wrocławia.

Wrocław, miasto studentów
reż. Jadwiga Plucińska, 1947, 12′

Film o życiu pierwszych wrocławskich studentów. Problemy, rozrywki i warunki życia żaków zostały pokazane na przykładzie trojga bohaterów. Warto zwrócić uwagę także na warunki, w jakich odbywały się pierwsze wykłady, na profesorów i niezwykłą panoramę Wrocławia lat 40.

Wrocław 1959 
reż. Jadwiga Plucińska, Polska 1959, 10'

W kilkanaście lat po wojnie Wrocław to z jednej strony miasto tętniące życiem i nowoczesnością, a z drugiej – wciąż jeszcze pełne zaniedbanych, ciągle zniszczonych przedmieść. Wśród powojennych ruin wrocławianie próbują wieść normalne życie. Ten autentyczny obraz miasta nie spodobał się władzom komunistycznym.

Wrocławska opowieść
reż. Witold Lesiewicz, Polska 1969, 12'

Dramatyczne wydarzenia Festung Breslau we wspomnieniach ich uczestników. O okresie oblężenia opowiadają żołnierze walczących stron oraz cywilni mieszkańcy zamknięci w twierdzy. Wypowiada się też Iwan Koniew, marszałek Armii Czerwonej, który dowodził walkami o zdobycie Twierdzy Wrocław.

Nasz Wrocław
reż. Bogusław Rybczyński, Polska 1975, 37'

Film zrealizowany na zamówienie władz Wrocławia pokazuje dzieje miasta od czasów Festung Breslau po połowę lat 70. Od walk o miasto, przez jego odbudowę (fragmenty PKF), życie kulturalne i naukowe, po sielankowe scenki z ulic, dyskotek oraz innych atrakcji. W finale znalazła się panorama miasta z lotu ptaka.

materiały nadesłane