English

Baronesa

Juliana Antunes
Brazylia 2017 / 71’
Anioły w bieli Bezgłośnie. Statyści pustyni

Niezwykły debiut Juliany Antunes, która spędziła pół roku na przedmieściach brazylijskiego Belo Horizonte. Dokument o kobietach z rządzących się twardymi, męskimi prawami faweli, stworzony prawie w całości przez kobiety (reżyseria, produkcja, zdjęcia, dźwięk). Andreia i Leid są sąsiadkami - pierwsza marzy, by wyprowadzić się z dzielnicy nędzy, druga czeka na odsiadującego wyrok męża. Czas wypełnia im opieka nad dziećmi i remonty prowizorycznych domów, a także taniec, manicure, picie alkoholu z koleżankami czy branie narkotyków z kręcącym się po dzielnicy Felipe. Życie w takim miejscu wiąże się z wieloma problemami (walki gangów, ulewy niszczące zabudowania, wykorzystywanie seksualne nieletnich), ale Baronesa nie jest pornografią ubóstwa. Reżyserka tworzy intymny portret przyjaciółek i ich niełatwej rzeczywistości. Za pomocą bliskich planów, wydobywających z bohaterek piękno, Antunes pokazuje ich godność i siłę w przezwyciężaniu trudności, a także bijącą z ekranu prawdziwą radość życia. Wbrew wszystkiemu.

Adam Kruk

nagrody

MFF w Mar de Plata 2017 – najlepszy film latynoamerykański; FID w Marsylii 2017 – Nagroda Publiczności; MFF w Valdivii 2017 – najlepszy film

Juliana Antunes

Urodzona w 1989 roku brazylijska producentka i reżyserka. Ukończyła studia filmowe w Belo Horizonte, po których wraz z Marcellą Jacques i Laurą Godoy założyła firmę producencką Ventura. Pracowała jako asystentka przy głośnej, pokazywanej w zeszłym roku na Nowych Horyzontach Arabii João Dumansa i Affonso Uchoy. Realizowany przez cztery lata dokument podbił festiwale filmowe w Ameryce Południowej (Mar de Plata, Tirandetes, Valdivia) i w Europie (Marsylia, Saloniki).

Filmografia

2018 Baronesa

Twórcy

reżyseria Juliana Antunes
scenariusz Juliana Antunes
zdjęcia Fernanda de Sena
montaż Affonso Uchoa, Rita M. Pestana
producent Marcella Jacques, Juliana Antunes, Laura Godoy
produkcja Ventura, Pepeka Pictures, Filmes de Plastico
język portugalski