English

Alicja i żabka

Olga Bołądź
Alice and the Frog
Polska 2020 / 28’
Bestie wokół nas

Nigdy więcej nie sądźcie po pozorach. Choć Olga Bołądź największy rozgłos zdobyła za sprawą filmów Patryki Vegi, w Alicji i żabce sprawia wrażenie, jakby pół zawodowego życia spędziła na planach Kuby Czekaja. Debiutująca po drugiej stronie kamery aktorka, podobnie jak twórca Baby Bump, opowiada o problemach nastoletnich bohaterów, demonstrując odwagę zarówno na poziomie formy, jak i treści. W Alicji i żabce estetyka krzykliwego, sennego koszmaru doskonale współgra z nastrojem tytułowej bohaterki, która mierzy się z absurdalnymi reakcjami otoczenia na swoją niechcianą ciążę.

Piotr Czerkawski

nagrody

FF w Gdyni 2020 – najlepszy krótki metraż; FF w Krakowie 2020 – najlepsza aktorka w konkursie krótkich metraży (Julia Kuzka)

Olga Bołądź

Urodzona w 1984 roku w Toruniu aktorka filmowa i teatralna, reżyserka. W 2007 roku ukończyła studia na PWST w Krakowie, występowała m.in. w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie i w warszawskim Teatrze Polonia. Grała w filmach Bodo Koxa (Dziewczyna z szafy), Anny Kazejak (Skrzydlate świnie), Pawła Borowskiego (Zero) oraz Patryka Vegi. Alicja i żabka to jej debiut reżyserski oraz scenariopisarski.

Filmografia

2020 Alicja i żabka / Alice and the Frog (short)

Twórcy

reżyseria Olga Bołądź
scenariusz Olga Bołądź, Magdalena Lamparska, Julita Olszewska, Jowita Radzińska
zdjęcia Piotr Niemyjski
montaż Sandra Ksepka
muzyka Mikołaj Dobber, Jan Królikowski
obsada Julia Kuzka, Agnieszka Suchora, Grzegorz Prasalski, Magdalena Boczarska, Janusz Chabior
producent Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska
produkcja Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Shootme Production, TVN Film, Chimney Poland, Gerlsy
właściciel praw Studio Munka SFP
język polski