English

Niech płonie ogień

Jason Osder
Let the Fire Burn
USA 2013 / 95’

Założona w latach 70. afroamerykańska grupa MOVE zasadniczo różniła się od innych hipisowskich komun wcielających w życie ideę powrotu do natury. Przede wszystkim była wspólnotą miejską. Zamiast na odludnej farmie swoją kwaterę główną ulokowała w robotniczej dzielnicy w Filadelfii – i stąd też jej późniejsze kłopoty. Trudno było ukryć przed sąsiadami radykalne poglądy. Podejrzliwość budziły okna zabite dyktą, dom bez prądu czy biegające nago dzieci karmione wyłącznie surowymi warzywami i owocami. Powrót do korzeni członkowie grupy manifestowali też przez zmianę nazwisk – wszyscy przedstawiali się jako Africa. Sporo problemów przysporzył im zamontowany na dachu megafon, przez który MOVE wzywało „braci” do walki z systemem. Konfrontacje z policją były na porządku dziennym, jak również skargi sąsiadów. Po kilku nieudanych próbach eksmisji policja ostrzelała komunę, a potem zrzuciła na nią bombę, spokojnie patrząc, jak dom i jego otoczenie trawił ogień. W środku płonęli dorośli i dzieci. Straż pożarna miała zakaz udzielania pomocy. Kulisy tej niechlubnej karty z historii Filadelfii bada Jason Osder w swoim głośnym, wielokrotnie nagradzanym dokumencie.

Ewa Szabłowska

nagrody

Gotham Awards 2013 (best documentary); Independent Spirit Awards 2014 (Truer Than Fiction Award); International Documentary Association 2013 - Creative Recognition Award; Philadelphia Film Festival 2013 - Best Local Feature; Tribeca Film Festival 2013 - Best New Documentary Director - Special Jury Mention, Best Editing

Jason Osder

Profesor Wydziału Mediów i Komunikacji Publicznej na George Washington University, prezes postprodukcyjnej firmy Amigo Media. Wspólnie z Robbiem Carmanem z Amigo Media napisał podręcznik Final Cut Pro Workflows: The Independent Studio Handbook. Let the Fire Burn jest jego reżyserskim debiutem.

Filmografia

2013 Nich płonie ogień / Let the Fire Burn

Artykuły o filmie

Oficjalna strona na Facebooku

Twórcy

reżyseria Jason Osder
scenariusz Jason Osder
montaż Nels Bangerter
muzyka Christopher Mangum
obsada Birdie Africa, John Africa, Ramona Africa
producent Jason Osder, Andrew Herwitz
produkcja Amigo Media
właściciel praw The Film Sales Company
język angielski