English

Europejskie Debiuty Krótkometrażowe - fabuły 2

82’

Uciekinier

The Runaway / La huida
Hiszpania 2009 / 11’

Guma do żucia. Smycz dla psa. Plama na ścianie w kształcie Australii… Każda z tych rzeczy ma swoją własną historię, wszystkie razem zaś tworzą jedną wspólną opowieść.

reżyseria: Victor Carrey
scenariusz: Victor Carrey
zdjęcia: Bet Rourich
montaż: Israel L. Escudero, Martí Roca
właściciel praw: Escándalo Films
język: hiszpański

Victor Carrey

Urodził się w Barcelonie. Absolwent ESCAC (Kolegium Kina i Sztuk Audiowizualnych w Katalonii), które ukończył w 2004 roku. Od tego czasu wyreżyserował ponad 30 teledysków dla różnych artystów. Pracował również w branży reklamowej oraz w przemyśle filmowym.

Wybrana filmografia

2009 Uciekinier / La huida / The Runaway (short)

Lustro

The Mirror / Le miroir
Szwajcaria 2010 / 6’

Odbicie w lustrze w filmie Antoine’a Tinguely'ego i Laurenta Fauchère’a jest ulotnym świadectwem aktualnego wizerunku wpatrzonego weń podmiotu. Nie przechowuje obrazu przeszłości, lecz odnosi do niej podlegającego zmianom i przeobrażeniom przyglądającego się. Bardziej uświadamia upływ czasu, niźli go zapisuje.

reżyseria: Antoine Tinguely, Laurent Fauchère aka Ramon & Pedro
scenariusz: Antoine Tinguely, Laurent Fauchère
zdjęcia: Simon Wannaz, Guillaume Mégroz
montaż: Water NYC
właściciel praw: Idip Films
język: bez dialogów

Antoine Tinguely, Laurent Fauchère (aka Ramon & Pedro)

Spotkali się podczas studiów w Szwajcarii na ERAG (Państwowa Wyższa Szkoła Grafiki) w Lozannie, lecz każdy z nich wybrał własną ścieżkę. W roku 1999 spotkali się ponownie, obejmując stanowiska dyrektorów w firmie Trollbäck & Company w Nowym Jorku. Razem zrobili krótki film The Grey Video – hołd dla grupy The Beatles i Jaya-Z – który to obraz stał się internetową sensacją.

Wybrana filmografia

2010 Lustro / Le miroir / The Mirror (short)

54.

The 54 / De 54
Holandia 2010 / 13’

W swym kilkunastominutowym filmie Philip Hering ujmuje niejednoznaczność ludzkich postaw oraz międzyludzkich relacji, które dla zewnętrznego i niezaangażowanego obserwatora mogą nabierać bardzo różnego znaczenia. Taką właśnie postacią jest bohaterka filmu, której nie udaje się poprawnie odczytać natury relacji łączących dojrzałego mężczyznę i dziewczynkę.

reżyseria: Philip Hering
scenariusz: Liesbeth Wieggers
zdjęcia: Ton Peters
montaż: Rino Gouw
właściciel praw: Philip Hering
język: holenderski

Philip Hering

Uczęszczał do N.F.T.V.A. – Akademii Filmowej w Holandii. Pracował z wieloma utalentowanymi reżyserami oraz aktorami. Jego debiutem reżyserskim jest krótkometrażowy film 54.

Filmografia

2010 54. / De 54 / The 54 (short)

2010 Russen in Amsterdam (short, doc.)

2010 Klas Torstensson (short, doc.)

2010 De Gezinsmanger (short, anim.)

Morze opinii

Lots of Opinion / Meinungsmeer
Niemcy 2010 / 5’45’’

Ten film to popkulturowy protest wobec stanu współczesnego świata. Potraktowany wprawdzie – ze względu na krótki czas trwania utworu – dość zdawkowo, lecz z energetyzującym widza przejęciem.

reżyseria: Martin Minsel, Florian Schnell
scenariusz: Florian Schnell
zdjęcia: Katharina Bühler
montaż: Stephan Bhinger
właściciel praw: Filmakademie Baden-Württemberg
język: niemiecki

Martin Minsel

Urodził się w 1986 roku. Po ukończeniu studiów w 2007 roku rozpoczął studia Digital Arts w Niemieckiej Szkole Filmowej i Elstal/Babelsberg w Poczdamie. Ukończył ją w roku 2008 z tytułem licencjata. Od 2008 roku jest studentem Szkoły Filmowej Baden-Württemberg w Ludwigsburgu, gdzie studiuje reżyserię techniczną. Jego pierwszym filmem jest obraz Morze opinii.

Filmografia

2010 Morze opinii / Meinungsmeer / Lots of Opinion (short, co-dir.)

Florian Schnell

Urodził się w 1984 roku. Swój pierwszy kontakt z filmem miał już w czasach licealnych. Posiada wiedzę z zakresu pisania scenariuszy, dramaturgii oraz kierowania produkcją. Od 2008 roku studiował reżyserię w Akademii Filmowej Baden-Württemberg w Ludwigsburgu w Niemczech. Morze opinii to jego pierwszy film.

Filmografia

2010 Morze opinii / Meinungsmeer / Lots of Opinion (short, co-dir.)

1994

Norwegia 2010 / 29’

Pewna irańska rodzina osiedla się w Lillehammer na początku lat 90., kiedy w mieście trwają przygotowania do zimowych igrzysk olimpijskich. Na początku swojego pobytu spotykają się z bardzo przyjaznymi reakcjami. Taka sytuacja trwa jednak tylko do czasu, kiedy igrzyska się nie zakończą. Wówczas społeczność wraca do swojego dawnego rytmu i przestaje być już tak przyjazna dla nowych osiedleńców. 1994 to czarna komedia o ksenofobii i próbach odnalezienia się w nowej kulturze.

reżyseria: Kaveh Tehrani
scenariusz: Kaveh Tehrani
zdjęcia: Jens Ramborg
montaż: Christian Siebenherz
właściciel praw: Babusjka Films
język: perski, norweski

Kaveh Tehrani

Urodził się w Teheranie w 1978 roku. Studiował m.in. na Uniwersytecie w Oslo, gdzie ukończył studia filmowe i literaturę porównawczą. Studiował także w Europejskim Kolegium Filmowym w Danii.

Filmografia

2010 1994 (short)

Schronienie

Take Cover
Wielka Brytania 2010 / 4’30’’

Spotkanie muzułmanki ze starszym mężczyzną przedstawione w filmie Naza Massoumiego automatycznie narzuca interpretację polityczno-kulturową. Ta krótkometrażówka, zrealizowana przez reżysera, który urodził się w Iranie, a kształcił się w Wielkiej Brytanii, pozwala uwierzyć w obiektywny stosunek autora do problematyki, którą żyje cały współczesny cywilizowany świat.

reżyseria: Naz Massoumi
scenariusz: Naz Massoumi
zdjęcia: Pete Milner
montaż: Ed Ison
właściciel praw: Saltaire Films
język: bez dialogów

Naz Massoumi

Urodził się w 1980 roku w Teheranie. Studia filmowe ukończył w roku 2004 na Uniwersytecie w Bristolu. W tym samym roku napisał i wyprodukował Her Revolution (2004), dokument o Irance relacjonującej irańską rewolucję. Jego debiut reżyserski to film Schronienie (2010), który miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Encounters w listopadzie 2010. Obecnie pracuje jako pomocnik producenta filmów dokumentalnych w stacji BBC.

Filmografia

2010 Schronienie / Take Cover (short)

Niefilm w trzech aktach i preludium

Non-Film in Three Acts and a Prelude / Não filme em três actos e um prelúdio
Niemcy 2010 / 12’

Jak film może nie być filmem? Jaki rodzaj wewnętrznych walk i przymusów sprawia, że można zacząć świadomie buntować się przeciwko własnemu imieniu i kategorii?

reżyseria: Rita Macedo
scenariusz: Rita Macedo
zdjęcia: Stefan Butzmühlen, Vika Kirchenbauer, Stefan Neuberger
montaż: Rita Macedo
właściciel praw: Rita Macedo
język: portugalski

Rita Macedo

Urodziła się w 1983 roku w Lizbonie. Mieszkała m.in. w Portugalii i Kanadzie. Obecnie realizuje filmy w Berlinie. W swojej pracy łączy sztuki wizualne, poezję oraz literaturę. Koncentruje się na takich tematach, jak struktury władzy w społeczeństwie, stan człowieka i ludzkości. Studiowała film i wideo w Lizbonie. Aktualnie jest studentką Uniwersytetu w Berlinie.

Wybrana filmografia

2010 Niefilm w trzech aktach i preludium / Não filme em três actos e um prelúdio / Non-Film in Three Acts and a Prelude (short)