English

Parasite

Bong Joon-ho
Gisaengchung
Korea Południowa 2019 / 131’
Niepamięć Słudzy

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, najwyżej oceniony przez krytyków branżowego „Screena”, film Bonga Joon-ho zdobył serca festiwalowej publiczności. Łącząc kryminał z dramatem obyczajowym i thriller z czarną komedią, twórca  Snowpiercera i  Okji połączył dwie rodziny, dwa światy, dwie klasy społeczne, które coraz rzadziej mają szansę się spotkać. Dzieli je powiększająca się przepaść ekonomiczna, która zadłużoną większość spycha coraz niżej, a bogatą mniejszość winduje w górę. Bezrobotni rodzice z dwojgiem dorastających dzieci koczują w slumsie, podczas gdy do zaprojektowanej przez znanego architekta posiadłości pana Parka wchodzi się po schodkach. Dla syna biedaków to żadna przeszkoda – choć oblał egzaminy na studia, ma ambicję i dość sprytu, by wspiąć się po drabinie społecznej. Kiedy nadarza się okazja, by objąć w domu pana Parka posadę korepetytora, chłopak bezbłędnie odgrywa rolę wykształconego, skromnego, godnego zaufania nauczyciela. Dokładnie takiego, o jakim fantazjują bogate snoby. W spisku biorą też udział członkowie jego rodziny, eliminując konsekwentnie służbę państwa Park. Seria zaskakujących, tragikomicznych zdarzeń, za sprawą których bogaci i biedni skonfrontują swoje style życia, prowadzi do wbijającego w fotel finału.

Małgorzata Sadowska

nagrody

MFF w Cannes 2019 – Złota Palma; Oscary 2020 - najlepszy film roku, reżyser, scenariusz, film międzynarodowy; BAFTA Awards 2020 - najlepszy scenariusz, film nieanglojęzyczny

Bong Joon-ho

Urodzony w 1969 roku reżyser i scenarzysta, pierwszy Koreańczyk, który zdobył Złotą Palmę (za  Parasite w 2019 roku), twórca kasowych przebojów  The Host: Potwór i  Snowpiercer. Jego pierwsze filmy prezentował MFF w San Sebastián, kolejne pokazywane były już w Cannes. W konkursie głównym festiwalu zadebiutował w 2017 roku filmem  Okja. Jest jednym z niewielu artystów, którzy w sposób wyrafinowany łączą kino gatunkowe z arthouse’owym. W pełnych czarnego humoru opowieściach z pogranicza science fiction, horroru, kryminału czy thrillera koreański reżyser diagnozuje problemy epoki późnego kapitalizmu.

Filmografia

2000 Szczekające psy nie gryzą / Flandersui gae / Barking Dogs Never Bite

2003 Zagadka zbrodni / Salinui chueok / Memories of Murder

2006 The Host: Potwór / Gwoemul / The Host

2009 Matka / Madeo / Mother

2013 Snowpiercer: Arka przyszłości / Snowpiercer

2017 Okja

2019 Parasite / Gisaengchung

Twórcy

reżyseria Bong Joon-ho
scenariusz Bong Joon-ho, Han Jin-won
zdjęcia Hong Kyung-pyo
montaż Yang Jin-mo
muzyka Jung Jae-Il
obsada Song Kang-ho, Cho Yeo-jeong, Park So-dam, Jang Hye-jin, Jo Yeo-jeong, Lee Sun-kyun
producent Kwak Sin-ae, Moon Yang-kwon
produkcja Barunson E&A
polski dystrybutor Gutek Film
język koreański