English

Berlin Alexanderplatz

Burhan Qurbani
Niemcy, Holandia, Francja, Kanada 2020 / 183’
Aida DAU. Natasza

Spektakularny powrót do legendarnej powieści Alfreda Döblina, a zarazem śmiały dialog z serialem Rainera Wernera Fassbindera, który zekranizował Berlin Alexanderplatz w 1980 roku. Qurbani nie tylko przeniósł akcję opowieści z międzywojnia w czasy współczesne, ale też zastąpił döblinowskiego proletariusza nielegalnym imigrantem z Afryki Zachodniej. Francis ma za sobą mroczną przeszłość i dotarłszy do Niemiec, pragnie rozpocząć uczciwe życie. Ale na przybysza bez papierów czeka tylko łóżko w nędznym hostelu, kiepsko płatna robota na czarno i kolejne upokorzenia. Chyba że ulegnie wszetecznemu urokowi Reinholda i wraz z nim zanurzy się w cekinowo-neonowy, spływający kokainą i szampanem berliński półświatek. Film Qurbaniego jest kryminalną balladą o udręczonej duszy, która utknęła w przestępczym limbo, nocną miejską odyseją i pełnokrwistym melodramatem. Przy czym równie namiętna więź łączy Francisa z niewinną prostytutką Evą, co z Reinholdem: bratem, przewodnikiem po manowcach, wcielonym diabłem. Choć reżysera zdecydowanie pociąga mityczny charakter powieści Döblina, delikatnie zarysował także społeczny wymiar opowieści o imigrancie: niewidzialnym, funkcjonującym na marginesach miasta, rysującym jego alternatywną mapę. 

Małgorzata Sadowska

nagrody

Europejskie Nagrody Filmowe 2020 - europejski kompozytor (Dascha Dauenhauer); FF w Sztokholmie 2020 - najlepszy film, aktor; Niemieckie Nagrody Filmowe 2020 - najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza muzyka, najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia

Burhan Qurbani

Urodzony w 1980 roku niemiecki reżyser i scenarzysta, syn uchodźców politycznych z Afganistanu. Pierwsze kroki w świecie sztuki stawiał w teatrach w Stuttgarcie i Hanowerze, by ostatecznie rozpocząć studia reżyserskie w prestiżowej Filmakademie Baden-Württemberg w Ludwigsburgu. Debiutował Wyznaniem wiary, które znalazło się w konkursie Berlinale w 2010 roku. 

Filmografia

2007 Illusion (short)

2009 Women Interrupted (segment)

2010 Wyznanie wiary / Shahada

2014  Jesteśmy młodzi. Jesteśmy silni / Wir sind jung. Wir sind stark / We Are Young. We Are Strong

2020 Berlin Alexanderplatz

Twórcy

reżyseria Burhan Qurbani
scenariusz Martin Behnke, Burhan Qurbani
zdjęcia Yoshi Heimrath
montaż Philipp Thomas
muzyka Dascha Dauenhauer
obsada Welket Bungué, Jella Haase, Albrecht Schuch, Joachim Król, Annabelle Mandeng
producent Leif Alexis, Jochen Laube, Fabian Maubach
produkcja Sommerhaus Filmproduktion, Lemming Film
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język niemiecki, angielski