English

Zola

Janicza Bravo
USA 2020 / 90’
W świetle dnia

Gdyby Harmony Korine był kobietą, Zola powstałaby zaraz po Spring Breakersach. A może i nie? W końcu to życie pisze najbardziej szalone scenariusze i Zola nie powstałaby wcale, gdyby nie soczysta przygoda pewnej striptizerki z Detroit opowiedziana całemu światu z animuszem w 2015 roku w 144 tweetach, a potem tylko nieco podkręcona w scenariuszu. Gdyby nie media społecznościowe, pewnie nie poznalibyśmy tej odjechanej historii o trudnej przyjaźni między tancerkami go-go, wystawionej na próbę w trakcie ich wyprawy na Florydę. Dziewczyny udają się w podróż na południe, by w ciągu jednej nocy w klubie w Tampie zarobić grubszą kasę. Zwodniczy czar i przewrotną energię ta czarna komedia i kryminał o handlu żywym towarem zawdzięcza przede wszystkim chemii między bohaterkami i aktorkami – Taylour Paige w roli tytułowej i Riley Keough (jeszcze bardziej bezwzględnej niż w American Honey i bardziej pociągającej niż w Dziewczynie z doświadczeniem). Całości zaś dopełnia świetna minimalistyczna ścieżka dźwiękowa Miki Levi (Pod skórą). 

Urszula Śniegowska

Janicza Bravo

Pochodzi z Panamy. Studiowała reżyserię teatralną i scenografię na Uniwersytecie Nowojorskim. Karierę filmową rozpoczęła krótkim metrażem z Michaelem Cerą Gregory Go Boom, nagrodzonym na Sundance w 2014 roku. Jej debiutem pełnometrażowym była Cytryna (AFF 2017), której scenariusz napisała wspólnie z ówczesnym mężem, aktorem komediowym Brettem Gelmanem. Mieszka i pracuje w Los Angeles.

Filmografia

2017 Cytryna / Lemon

2020 Zola

Twórcy

reżyseria Janicza Bravo
scenariusz Janicza Bravo, Jeremy O. Harris (based on the tweets by A'Ziah-Monae ‘Zola’ King and the article ‘Zola Tells All: The Real Story Behind the Greatest Stripper Saga Ever Tweeted’
zdjęcia Ari Wegner
montaż Joi McMillon
muzyka Mica Levi
obsada Taylour Paige, Riley Keough, Nelcie Souffrant, Nasir Rahim, Amelia Rose Monteagudo, Ari’el Stachel
producent Christine Vachon, David Hinojosa, Gia Walsh, Kara Baker, Vince Jolivette, Elizabeth Haggard, Dave Franco
produkcja A24
polski dystrybutor UIP
język angielski