English

Nawigator: odyseja średniowieczna

Vincent Ward
The Navigator: A Medieval Odyssey
Nowa Zelandia, Australia 1988 / 93’

Jest rok 1348, rok "czarnej śmierci" (morowej zarazy). Mała osada w skalistych, dzikich górach (miejsce - hrabstwo Cumbria w Wielkiej Brytanii). Podanie mówi, że chcąc uniknąć zarazy, trzeba złożyć Bogu daninę w postaci krzyża, który należy umieścić na wieży kościoła. Ten akt ofiary, żeby był skuteczny, musi zostać spełniony przed pełnią księżyca. Jednym z mieszkańców osady jest Griffin. Na pozór nie różni się od swoich rówieśników, ma jednak jedną szczególną właściwość. Co pewien czas, z własnej woli lub niezależnie od niej, popada w coś w rodzaju ni to snu ni to transu. Najczęściej widzi jakieś wielkie, wspaniałe miasto, całe w świetle. (…)

Mieszkańcy osady ulegają sugestywności wizji Griffina. W zamieszkałych przez nich górach jest stary szyb, z którego wydobywano rudę miedzi. Taranują jedną ze ścian, po kilku uderzeniach odsłania się jakieś tajemne przejście, a po sforsowaniu tego korytarza kilkuosobowa grupa z Griffinem na czele znajdzie się… na antypodach, w Nowej Zelandii w roku 1988.
 
Aleksander Ledóchowski, Film

Nawigator mówi przede wszystkim o akcie wiary - o ludziach, którzy wierzą, że mogą odmienić bieg swojego życia. Niektórzy historycy przyrównują wiek XIV do XX. Oba były wiekami nieszczęść. Wiek XIV miał swoje epidemie i wojny, wiek XX - wojny na wielką skalę i nowoczesną formę zagłady jaką był holokaust. Spodobało mi się zestawienie małej, odległej wioski w Cumbrii, zakątkiem, który ominęła zaraza, z Nową Zelandią, która też jest miejscem oddzielonym od reszty świata.
 
Vincent Ward

Vincent Ward urodził się w 1956 roku w Greytown. Jego matka była pochodzącą z Hamburga Żydówką, która uciekła z nazistowskich Niemiec do Palestyny, jego ojciec pochodził z Nowej Zelandii. Początkowo interesował się teatrem, potem zajął się również sztukami plastycznymi i filmem - zarówno fabularnym jak i dokumentalnym. Uczył się w Ilam School of Art w Christchurch, a potem w Fine Arts School w Cantenbury, skąd został wydalony w 1978 roku. Osiedlił się w rezerwacie Te Urewera, aby tam zrealizować In Spring One Plants Alone, które dokończył dopiero w 1980 roku. Dwa lata wcześniej zrealizował A State of Siege na podstawie powieści Janet Frame, a w 1984 roku - swój pełnometrażowy debiut, Dojrzewanie, który był pierwszym nowozelandzkim filmem pokazywanym na festiwalu w Cannes. Cztery lata później zrobił film Nawigator: odyseja średniowieczna, który również został zaprezentowany w Cannes. W 1998 roku Ward wyreżyserował Mapę ludzkiego serca z 34-milionowym budżetem (Nawigator został zrealizowany za jedyne 2 miliony). Napisał scenariusz do trzeciej części Obcego, a w tym samym czasie pracował nad własnym reżyserskim projektem - Między piekłem a niebem. W 2003 roku był producentem wykonawczym filmu Edwarda Zwicka - Ostatni samuraj. Dwa lata później wyreżyserował River Queen. Jego ostatnim jak do tej pory reżyserskim projektem jest zrealizowany w tym roku dokument Rain of the Children.

Filmografia:

1978 A State of Siege (śr.m. / mid.)

1980 In Spring One Plants Alone (śr.m. / mid.)

1984 Dojrzewanie / Vigil

1988 Nawigator: odyseja średniowieczna / The Navigator: A Medieval Odyssey

1992 Mapa ludzkiego serca / Map of the Human Heart

1998 Między piekłem a niebem / What Dreams May Come

2005 River Queen

2008 Rain of the Children

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Vincent Ward
scenariusz: Vincent Ward, Kely Lyons, Geoff Chapple
zdjęcia: Geoffrey Simpson
muzyka: Davood A Tabrizi
obsada: Bruce Lyons, Chris Harward, Hamish McFarlane, Marshall Napier, Noel Appleby, Paul Livingstone
producent: John Maynard, Gary Hannam
produkcja: Arenafilm, Film Investment Corporation, New Zealand Film Commission, Australian Film Commission
źródło kopii: New Zealand Film Commission
nagrody: Fantafestival 1988 - najlepszy film / Best Film, Fantasporto 1989 - nagroda publiczności / Audience Award
wersja językowa / language: angielska / English: