English
zaloguj / zarejestruj

"The Image Book" Godarda, "Czytelnicy" Benninga, "Mektoub" Kechiche...

29/06/18
The Image Book, reż. Jean-Luc Godard
Nowe filmy Larsa von Triera i Gaspara Noé – hity Cannes na 18. MFF NH "Córka trenera" Łukasza Grzegorzka premierowo na 18. MFF NH

Sprzedaż karnetów na festiwal tylko do jutra. 18. MFF Nowe Horyzonty to siła różnorodności - w programie m.in. Sanju Rajkumara Hiraniego - film jednego z najpopularniejszych twórców Bollywoodu, The Image Book Jean-Luca Godarda, Mektoub Abdellatifa Kechiche czy Czytelnicy Jamesa Benninga.

Jeszcze tylko do końca soboty (30 czerwca) trwa sprzedaż karnetów na 18. MFF Nowe Horyzonty. Wszystkim niezdecydowanym przypominamy, że jedną z głównych sił napędzających wrocławski festiwal jest różnorodność. W tegorocznym programie znajdziemy zarówno nowe filmy legendarnego Jean-Luca Godarda, Abdellatifa Kechiche - autora obsypanego nagrodami Życia Adeli, Jamesa Benninga - eksperta od filmowej awangardy, jak i Rajkumara Hiraniego - jednego z najpopularniejszych przedstawicieli kina Indii.

Bollywood na Nowych Horyzontach? To musi być coś. Podczas tegorocznej edycji zobaczymy premierowo Sanju - najnowszy film Rajkumara Hiraniego. Sanju toszalona, przygotowana z rozmachem biografia ekscentrycznego aktora, który jest magnesem na kłopoty. Od problemów z narkotykami, przez błyskotliwą karierę filmową, po oskarżenie o terroryzm: Sanjay Dutt mógłby obdzielić swoim życiorysem co najmniej kilka osób. Jego biografia niczym soczewka skupia uroki i paradoksy związane z indyjskim przemysłem filmowym, ale też rozbraja niesprawiedliwe stereotypy. Rajkumar Hirani będzie jednym z gości wrocławskiego festiwalu!

W trakcie Nowych Horyzontów zobaczymy także nagrodzone w Cannes nowe dzieło największej żyjącej legendy kina - Jean-Luca Godarda. Nagrodzony Specjalną Złotą Palmą w Cannes The Image Book to film - manifest przeciwko wojnie i przemocy jako filarowi, na którym wznosi się współczesne społeczeństwo. Bazując przede wszystkim na metodzie found footage, francuski mistrz prezentuje, jak nasza codzienność przesiąknięta jest obrazami okrucieństwa - w przekazach medialnych, programach telewizyjnych i w samym sercu X muzy. To także nostalgiczny esej bojownika 68' roku - wciąż wierzącego w siłę kina, które może zmieniać świat.

Abdellatif Kechiche, twórca najbardziej zmysłowego kina we współczesnej Francji, powraca na Nowe Horyzonty z przebojem festiwalu w Wenecji - Mektoub. Moja miłość: Pieśń pierwsza (Mektoub. My Love: Canto uno). 1994 rok, słoneczna plaża i nocne kluby: w takich okolicznościach śledzimy historię Amina, początkującego scenarzysty, i Toma - jego starszego kuzyna. Podobnie jak znakomite Życie Adeli (Złota Palma w Cannes, film otwarcia 13. NH), Mektoub to intensywny, buzujący emocjami portret wiecznie nienasyconej młodości.

Na festiwalu zobaczymy też Czytelników (Readers) Jamesa Benninga (13 jezior, 5. NH, RR, 8. NH, Dwadzieścia papierosów, 11. NH), najnowszy eksperyment ulubieńca nowohoryzontowej publiczności. W dobie eksplozji informacji, gdzie news goni news, Benning przypomina o powoli wymierającej sztuce skupiania uwagi i rozkoszowania się dłuższym tekstem. Reżyser zaprasza przed kamerę córkę znanego gitarzysty, dwoje pisarzy i artystkę, aby ci przypomnieli nam o przyjemności, jaką daje czytanie.

Na 18. MFF Nowe Horyzonty zapraszamy od 26 lipca do 5 sierpnia. Pełen program tegorocznej edycji poznamy 10 lipca. Więcej szczegółów na www.nowehoryzonty.pl


czytaj także
Program Retrospektywa Ildikó Enyedi - węgierska reżyserka będzie gościem festiwalu 5/07/18
Program Front Wizualny na 18. MFF Nowe Horyzonty 20/06/18
Program Program 18. edycji festiwalu ogłoszony! "Kafarnaum" Labaki na otwarcie 10/07/18
Program Sekcja Ale kino+ po raz piąty na Nowych Horyzontach! 13/07/18